03.10.2022 11:10

Teknologji

Mbahet në Tiranë Kongresi i Dytë Ndërkombëtar i Nanoteknologjisë, mbi arritjet për sfidat e...

U mbajt sot në Tiranë, Kongresi i Dytë Ndërkombëtar i Nanoteknologjisë, (TNT 2022) NanoBalkan me përfaqësimin e Instituteve prestigjioze të teknologjisë nga 25 shtete...

Sipërmarrja dhe inovacioni social në Upshift Durrës transformon idetë në veprim

Ndërtimi i një biblioteke, ndërtimi i një ambienti për zhvillimin e talenteve jashtë formimit profesional, një hapësirë kushtuar nxënësve dhe një hapësirë online për...

Kryeministri Rama: Për ata që na kanë përqeshur për satelitët, lajmi është që sot...

Ditën e sotme u nënshkrua Kontrata e Shërbimit Satelitor në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë për monitorimin me teknologji të avancuar të territorit të...

Shqipëria satelitore, Rama: Do t’i japë përgjigje përfundimtare edhe ndërtimeve pa leje! Sheh gjithçka...

Një Shqipëri me satelit në hapësirë do t’i japë përgjigje një debati shumë të madhe që po bëhet kohët e fundit për ndërtimet pa...

Shërbimi satelitor, Ministri i Mbrojtjes: Do të evidentohen parcelat me kanabis!

Ministri Niko Peleshi në prezantimin e shërbimit satelitor në Republikën e Shqipërisë, në kuadër të mbikqyrjes së territorit të gjithë vendit, bëri me dije...

LIVE/Plani i Shërbimit Satelitor, Rama: Monitorim me teknologji të avancuar në të gjithë territorin

Në ambientet e kryeministrisë po prezantohet shërbimi satelitor i në Republikën e Shqipërisë, në kuadër të mbikqyrjes së territorit të gjithë vendit. Ndërkohë kryeministri...

Komisioni i Prokurimit Publik fiton çmimin ndërkombëtar: Besueshmëria në administratën publike

Në datë 15 shtator që përkon me ditën ndërkombëtare të demokracisë, në Maqedoninë e Veriut u mbajt “Ministeriali i Ballkanit Perëndimor mbi Reformat në...

Thirrja për përdoruesit e pajisjeve Samsung dhe Google: Këto aplikacione rrezikojnë të dhënat tuaja...

Përdoruesit e telefonave Samsung , Huawei dhe Google janë paralajmëruar të fshijnë një numër aplikacionesh të njohura që mund të përmbajnë viruse dhe që...

Përfundon investigimi i Microsoft-it dhe FBI-së: Tentativa kriminale për të dhënat, dështoi

Kanë përfunduar investigimet e Microsoft DART dhe ekipit investigues të krimit kibernetik të FBI-së mbi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë duke arritur në përfundimin se...

Kujdes nga “Doktor Google”, mund të dëmtoni shëndetin!

Njerëzit priren të kërkojnë informacione të natyrave të ndryshme, kryesisht shëndetësore në Google, por a është i besueshëm ky doktor virtual? Ermand Mertenika, inxhinier biomjekësor,...