05.02.2023 08:44

Kulture

..

Hidhet shorti, ja kur do të performojë Shqipëria në Eurovision 2023 (FOTO)

Këngëtarja shqiptare Albina Kelmendi do të performojë këngën ‘Duje’ në gjysmëfinalen e dytë të Eurovision, më 11 maj. Përzgjedhja e këngëtares nga Kosova...

Studentja shqiptare e mjekësisë merr pjesë në “Miss Connecticut USA”: Nëse ke vullnet i...

Emanuela Stakaj është studentja e shkencave të bio-mjekësisë që po korr sukses në fushën e modelingut në SHBA. Ajo edhe pse tepër e angazhuar...

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë zemrat që rrahin së...

“Sheets”, filmi i regjizores Evi Gjoni fiton dy çmime në festivalin e Triestes

Filmi “Sheets” i regjizores Evi Gjoni fitoi në fundjavë dy çmime në Festivalin prestigjioz të Filmit në Trieste. I vendosur në dimension distopik, në...

Ismail Kadare ka një shpjegim të jashtëzakonshëm për pse-në e ikjes nga Shqipëria!

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ka dhënë një nga shpjegimet më të mira për largimin e shqiptarëve nga vendi dhe për detyrat që...

Kadare rikthehet në ish-shtëpinë e tij, duke parë fotot e fëmijërisë

Ismail Kadare një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të kohës, mbush sot 87 vjeç. Ditëlindja e Kadares është nuk është një datë e shënuar...

Ekspertët i dorëzojnë qeverisë shqiptare studimin e fizibilitetit në mbrojtje të Vjosës

Ekipi i ekspertëve shqiptarë dhe ndërkombëtarë, që punojnë për krijimin e Parkut Kombëtar të Lumit të Egër Vjosa, ka dorëzuar te autoritetet vendase studimin...

104-vjetori i vdekjes, Veliaj homazhe në nder të Ismail Qemalit: Përkujtojmë me nderim veprën...

Sot bëhen 104 vjet nga vdekja e atit të Pavarësisë së Shqipërisë, Ismail Qemali. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, së bashku me...

Aksident në Berat, makina godet dhe hedh në rrugë 70-vjeçarin me biçikletë! I moshuari...

Një automjet tip “Fiat” ka goditur dhe hedhur në hedhur në rrugë një 70-vjeçar që lëvizte me biçikletë. I plagosuri ishte tregtar qumështi ambulant...

Shqipëria me rikuperimin më të shpejtë të turizmit në Evropë, rritja më e lartë...

Shqipëria po rezulton vendi që ka pasur ritmet më të lart atë rikuperimit të turizmit në krahasim me periudhën e para pandemisë. Sipas të dhënave...