02.12.2022 01:12

Kulture

Nënshtetësia shqiptare e Dua Lipës, lajm në faqen e parë të BBC!

Nënshtetësia shqiptare që këngëtarja Dua Lipa mori jehonë edhe në mediat ndërkombëtare dhe së fundmi është bërë pjesë e kuizit të BBC. Media britanike ka...

Një biletë për fëmijët e Ukrainës/ 300 artistë nga vendet e NATO “zbresin” me...

Së bashku për paqen, së bashku për të sjellë buzëqeshje dhe sado pak gëzim për fëmijët e Ukrainës, të cilët sot kanë nevojë më...

Bandat ushtarake të Shqipërisë, SHBA dhe Britanisë së Madhe festime në Korçë

Bandat ushtarake të Shqipërisë, SHBA dhe Britanisë së Madhe u bënë bashkë për herë të parë, në Korçë, me rastin e festimeve të 110-vjetorit...

Rama: Xhubleta shqiptare shpallet trashëgimi kulturore botërore nga UNESCO

Pas isopolifonisë, xhubleta është trashëgimia e radhës e jona jomateriale që merret në mbrojtje nga UNESCO. Dijebërja e veshjes së xhubletës që daton 4...

Ismail Qemali, historia e rrëfyer nga stërnipi i tij: Dy fjalë për ish-mbretin Zog...

110-vjetori i Pavarësisë e Festa e Flamurit, i gjen dyert e Kryeministrisë të çelura. Në hollin e saj, ekspozohen dokumente dhe fotografi të familjes...

Xhubleta shqiptare, tashmë pasuri e gjithë njerëzimit, UNESCO e merr në mbrojtje bashkë me...

Xhubleta dhe dijebërja e saj, merret në mbrojtje nga UNESCO, tanimë si pjesë e Pasurisë Botërore të Njerëzimit. Dukuria e rrallë shqiptare, është pranuar...

“Gëzuar ditën e flamurit Shqipëri”- Rita Ora uron Pavarësinë me foton nga koncerti në...

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Ylli botëror postoi një foto nga koncerti i saj në...

Konkursi i pikturës ‘Shqipëria ime 2022’ Ministrja Kushi uron Festat e 28-29 Nëntorit...

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka zgjedhur t’i urojë ndryshe festat në nëntorit. Kushi ka publikuar disa prej punimeve fituese nga konkursi i pikturave...

110-vjetori i Pavarësisë/ Orkestrat e ushtrive të Shqipërisë, Kosovës dhe vendeve të NATO koncert...

Orkestra frymore të ushtrisë shqiptare, në bashkëpunim me atë të Kosovës dhe vendeve të tjera të NATO, në veçanti ushtrinë e Shteteve të Bashkuara...

‘Kur erdhëm në Angli nuk kishim asgjë’, mamaja dedikim Rita Orës për ditëlindje: Ti...

Mamaja e Rita Orës, Vera, i ka kushtuar këngëtares një urim për ditëlindje. Rita mbush sot 30 vjeç, ndërsa urimet për të kanë qenë...