31.03.2023 10:23
Home Lajme Ekonomi

Ekonomi

..

Ekonomia shqiptare në 2022 u rrit përtej parashikimeve, me 4.8 përqind

VOA Në Shqipëri, Prodhimi i brendshëm bruto (PBB) u rrit më 4.84 përqind krahasuar me një vit më parë, njoftoi sot Instituti i Statistikave, ndërsa...

Programi italo-shqiptar i Konvertimit të Borxhit (IADSA II), hapet thirrja e dytë për përzgjedhjen...

Në Tiranë u mbajt sot konferenca e nisjes së Thirrjes së dytë për përzgjedhjen e projekteve të Programit të Konvertimit të Borxhit Italo-Shqiptar (IADSA...

Ministrja e Financave: Në 2022 rritja ekonomike ka qenë 4.84%! Ndërtimi në vendin e...

Rritja e ekonomike për vitin 2022 ka qenë 4.48%. Kështu bëri me dije ministrja e Financave dhe e Ekonomisë në një konferencë për mediat....

Nënshkruhet Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, Rama: Garanton të kushtet për...

Është nënshkruar marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Bullgarisë. "Nënshkruhet Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Bullgarisë. *Shqipëria shënon një tjetër sukses...

Ekonomia u rrit 4.84%/ Ndikoi turizmi dhe ndërtimi, viti 2023 filloi mbarë me turizmin

Rritja ekonomike, një nga indikatorët më të rëndësishëm makroekonomikë, arriti nivelin 4.84% gjatë 2022-it. Krahasuar me një vit më parë, rritja ekonomike vjen e...

Programi “EU4Schools”/ Dy shkolla në Bashkinë Lezhë janë pjesë e këtij programi

Përmes një publikimi në rrjetet e tij sociale, Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara – PNUD Shqipëri bën me dije se në Bashkinë...

Ibrahimaj i përgjigjet Tabakut: Po thoni të pavërteta, recitoni shifra dhe nuk dëgjoni

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj iu përgjigj akuzave të deputetes Jorida Tabaku për mos transparencë për fondet e rindërtimit. ‘Ndihem e keqardhur që në të...

Rama me punonjësit e Kryeministrisë: Rritja e pagave nis tani dhe do të vijojë...

Kryeministri Edi Rama në një takim me punonjësit e kryeministrisë ka komunikuar rritjen e pagave. Ai është shprehur se një rritje e tillë duhej të...

Gjermania miraton projektligjin për migracionin

Qeveria gjermane miratoi projektligjin e ri për migracionin. Ndër të tjera aty parashikohet dyfishimi i kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu rregullorja do...

LIVE -Rama: Të moshuarit do marrin 5 mijë lekë më shumë në pensionin e...

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se muajin e ardhshëm, të moshuarit do të marrin 5 mijë lekë më shumë në pensionet e...