08.12.2022 09:30

Aktualitet

“Dita e Rinisë”, sot 32 vite nga Lëvizja Studentore që solli demokracinë

Sot shënohen 32 vite nga Lëvizja Studentore e dhjetorit, që njihet si ndryshe si Dita Kombëtare e Rinisë. Prej vitit 2009, me vendim të...

Horoskopi për sot 8 dhjetor

Dashi Fakti që nuk pranoni Jo-në, do t`ju japë rezultate. Ju e dini se çfarë doni dhe dikush ju detyrohet një nder të madh. Është...

“Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote”, kryeministri Rama përkujton 8 Dhjetorin

Kryeministri Edi Rama në Ditën e Rinisë ka zgjedhur vargjet e poetit të madh Migjeni për të përkujtuar 8 dhjetorin. “Mirëmëngjes, dhe me vargjet e...

Vranësira dhe kthjellime, ja si parashikohet moti sot

Për ditën e enjte vendi ynë pritet të vijojë jetë nën ndikim të masave ajrore të paqëndrueshme. Moti parashikohet me vranësira dhe intervale kthjellimi. Reshje...

Elon Musk ‘ra nga froni’! Për pak kohë, njeriu i dytë më i pasur...

Elon Musk humbi përkohësisht ‘titullin’ e tij si njeriu më i pasur në botë pasi aksionet e Tesla ranë dhe Twitter u ble për...

Mund të udhëtohet në 180 vende! Ja cila është pasaporta më e fuqishme në...

Pasaporta e Emirateve të Bashkuara Arabe është më e fuqishmja në botë, pasi sipas një studimi të ri, mbajtësit e saj mund të udhëtojnë...

Hëna e plotë e dhjetorit/ Kujdes! Ja shenjat e horoskopit që preken nga ndryshimet

Hëna e Plotë e Dhjetorit ndodh nesër, në datën 8 të muajit dhe është hëna e fundit për vitin 2022. Ajo zhvillohet në shenjën...

“Nga fjalët do kalojmë në veprime” – Po çfarë mund të ndodhë?!

Nga Ylli Pata/ Para disa vitesh, në redaksinë e një prej gazetave sportive në vend, ndodhi një histori e çuditshme, e cila më pas u...

“Perla” e mesfushorit të Meksikës, topi arriti shpejtësinë e pabesueshme

Kupa e Botës po i drejtohet fazës finale dhe shumë skuadra e lojtarë janë larguar në shtëpi, megjithëse disa kanë lënë gjurmë me ndonjë...

Grusht shteti në Peru, Presidenti i vetëshpallur vendos masa ekstreme

Drejtuesi i ekstremit të majtë në Peru, Pedro Castijo, ka bërë grusht shteti dhe e ka shpallur veten president. Castijo njoftoi se ka shpërndarë Kongresin...