08.06.2023 03:24

Kuriozitete

..

Shikoni si formohen yjet e parë në një galaksi 20 milionë vite dritë larg...

Teleskopi James Webb ka arritur të fotografojë momentin e formimit të yjeve të rinj, në një galaksi që ndodhet 20 milionë vite dritë larg...

Inteligjenca Artificiale do të zgjidhë edhe problemet kardiake

Inteligjenca artificiale do të zgjidhë problemet kardiake, duke dhënë diagnozë dhe trajtim të personalizuar për çdo pacient. Problemet kardiake nuk janë të gjitha njësoj,...

Arktiku mund të jetë pa akull deti në verë deri në vitet 2030, paralajmëron...

Arktiku mund të jetë pa akull deti afërsisht një dekadë më herët se sa ishte parashikuar, paralajmërojnë shkencëtarët – një tjetër shenjë e...

Çfarë dimë për sulmin e digës Nova Kakhovka në Ukrainë

Një digë e madhe në zonën e kontrolluar nga Rusia në jug të Ukrainës është shkatërruar, duke shkaktuar përmbytje. Ushtria e Ukrainës dhe NATO kanë...

Vetitë e rralla shëndetësore të boronicave shqiptare

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Boronica ndihmon...

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

Këto janë kufjet e gjeneratës së re të prezantuara nga Apple. “Apple Vision Pro” është ndërthurje mes botës reale dhe botës virtuale. Kufjet e reja...

Microsoft gjobitet 20 milionë dollarë për shkelje të ligjit për fëmijët

Firma Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë për mbyllur një çëshjte të ngritur nga Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) lidhur me akuzat se...

Përdorimi i ngjyrës rozë në filmin e ri “Barbie” çoi në mungesë globale të...

Krijimi i sfondit të përsosur për filmin e ardhshëm “Barbie” kërkonte aq shumë bojë rozë sa çoi në një mungesë globale, sipas projektuesit të...

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

Për Korkor-in, 26 vjeç, celularët janë një burim i pafundmë ankthi. “Kurdoherë që shoh se kam disa mesazhe njëkohësisht, më duket sikur dikush po përpiqet...

Lista e 100 femrave më të pasura ‘selfmade’, si renditen vajzat e famshme të...

Forbes ka publikuar listën e përvitshme me 100 gratë më të pasura në SHBA, listë kjo e përbërë nga vajza të suksesshme që i...