28.11.2022 10:39
Home Kuriozitete

Kuriozitete

Shkencëtarët modifikojnë gjenetikisht një bimë duhani për të prodhuar kokainë në gjethet e saj

Një bimë e ngjashme me duhanin e quajtur Nicotiana benthamiana është modifikuar gjenetikisht për të prodhuar kokainë në gjethet e saj. ...

A është e mundur të shërohemi nga abuzimi emocional në një marrëdhënie?!

Në abuzimin emocional, dhunuesi vepron për të poshtëruar , izoluar dhe frikësuar viktimën e tij. Ai e bën këtë duke përdorur armë specifike si...

VIDEOLAJM/ Alpinistët nga Kosova sfidojnë motin ekstrem për Ditën e Pavarësisë, valëvisin flamurin shqiptar...

Një grup alpinistësh nga Kosova kanë bërë një gjest të veçantë për 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Në temperatura ekstreme, -10 gradë celsius,...

FOTOLAJM/ Puthja e Katar 2022, tifozët mbushin me lëvdata Hakimin! Futbollisti i Marokut: Luftoj...

Puthja që Hakimi i dha nënës së tij dhe e kundërta pas ndeshjes së Botërorit Marok-Belgjikë ka marrë shumë vëmendje. Ajo është pëlqyer pamasë dhe...

Vranësira dhe temperatura të ulëta, mësoni parashikimin e motit për sot

Sipas MeteoAlb, territori Shqiptar në orët e para të ditës do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat më të dukshme do...

10 rregulla për të qenë të lumtur në punë

Përshëndetni kur hyni ose dilni nga vendi juaj i punës. Pyesni “si jeni?” dhe dëgjoni përgjigjen Ndihmoni një koleg: më pak konkurrencë dhe më shumë...

Tre shenjat e Horoskopit që do të kenë dimrin më të bukur në jetën...

Na ndajnë vetëm disa ditë nga dimri dhe surpriza të shumta na presin. Sipas astrologëve, kjo stinë do të ketë shumë ndryshime për disa...

Aktori Clint Eastwood: Punoja në TV, si më zbuloi Sergio Leone, në fillim komunikonim...

Ndërsa në kinema po transmetohet dokumentari për regjisorin e madh italian, realizuar nga vajza e tij Raffaella, një ikonë e kinemasë amerikane flet për...

‘Dhuratë’ ditëlindjeje! Nga sot imazhi i Rita Orës në pullat e postës

Fotoja e këngëtares me famë botërore Rita Ora, do të jetë tashmë në pullat postare të Kosovës. Pulla me imazhin e saj është vendosur...

E frikshme! Nuk do ju besohet se çfarë ka poshtë kishës së Shën Marisë...

Kisha Shën Maria në Elbasan është një nga kishat më të vjetra ortodokse në Shqipëri. Ajo u ndërtua në gjysmën e dytë të shekullit...