21.05.2022 02:15
Home Bota Rajoni

Rajoni

Kryediplomati austriak: Mirëpresim kërkesën e Kosovës për anëtarësim në KiE

Austria ka mirëpritur kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Kjo gjë është bërë e ditur përmes një deklarate nga Ministri i...

Akuzohet për shpërdorim detyre dhe të postit zyrtar/ Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski dënohet me...

Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski me nëntë vite burg për shpërdorim të detyrës dhe të autoritetit...

I dërguari special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor: Qëllimi ynë final është që të...

I dërguari special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka deklaruar se qëllimi final i Gjermanisë është që Kosova të jetë si vend...

Sholz: Pranimi i shpejtë i Ukrainës, i padrejtë për Ballkanin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se përpjekjet e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, nuk mund të përshpejtohen, pavarësisht pushtimit të Rusisë. “Nuk ka...

Petkoviç i “ankohet” ambasadorit turk: Prishtina vazhdon të vështirësojë dialogun, ne duam paqe dhe...

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, ka deklaruar ditën e sotme se Prishtina vazhdon të pengojë të gjitha përpjekjet në dialog, gjë...

“Serbia nuk është vetëm partnere por edhe mike e jona”/ Zbuten tonet BE-Beograd, Vuçiç:...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar sot se asgjë për Parkun Shkencës dhe Teknologjisë nuk mund të bëhet pa mbështetjen e Bashkimit Evropian,...

“Të vendosur të ecim përpara”/Ambasadori i BE në Shkup: Unioni i ri politik i...

Ambasadori i BE-së në Shkup, David Gere tha të enjten se vendi i Maqedonisë së Veriut është në Bashkimin Evropian pasi interesi strategjik i...

Kovaçevski: Franca është e përkushtuar ndaj perspektivës evropiane të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Maqedonisë, Dimitar Kovaçevski zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Republikës së Francës, Emanuel Makron, me të cilin u pajtuan se nuk ka...

‘Fluturojnë’ çmimet në Kosovë, buka, vaji, qumështi dhe energjia me rritjen më të madhe

Buka, vaji ushqimor, qumështi dhe energjia elektrike janë produktet me rritjen më të madhe të çmimeve. Sipas raportit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK),...

Abazoviç: Jam i gatshëm ta nënshkruaj marrëveshjen me Kishën Ortodokse Serbe

Jam i gatshëm të nënshkruaj Marrëveshjen Themeltare me Kishën Ortodokse Serbe, ka thënë kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç. Për derisa një marrëveshje e...