06.02.2023 01:06

Autoktonet

Viti i mbrapshtë

..

The Chicago Tribune, Wilson: Nëse më jepet mundësia, do t’i ndihmoj sërish shqiptarët…

Nga Aurenc Bebja  “The Chicago Tribune” ka botuar, të enjten e 23 shkurtit 1922, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me telegramin e veçantë që...

Thuajse të gjithë injorantë, sa vite shkollë kishin anëtarët e PPSH që morën drejtimin...

Shqipëria kaloi prej një prej diktaturave më të egra të Europës, kjo edhe për shkak të nivelit të lartë të injorancës së atyre që...

Nga betejat dhe qyteti historik i Butrintit tek kullat e ngujimit në Alpet Shqiptare,...

Ditën e djeshme, në njërin prej programeve më të famshme në botë “BBC World”, janë publikuar pamjet e para të dokumentarit të titulluar,...

Martesa e Skënderbeut

Tregim nga Faik Konica – Botuar më 1912 Viti 1450, plot me mundime, me luftëra e me gjakra u mbarua duke ndritur edhe më bukur...

Helena e Trojës, bukuria fatale: Kush ishte në të vërtetë gruaja për të cilën...

Një pre e bukur, bionde, e zbehtë si mermeri, viktimë delikate e dëshirës së të tjerëve? Jo. Një gërnjare gjysmë-nudo, me një bukuri që...

Gjuhët që nuk vdesin kurrë!

Më shumë se 2,000 vjet më parë, në një tempull në qytetin Borsippa në Mesopotaminë e lashtë, në atë që sot është Iraku i...

Seminari i Gjuhës Shqipe mbledh mbi 150 studiues nga bota

Në edicionit e 40-të të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare nuk do të ketë pjesëmarrës nga Rusia, thotë në një intervistë...

Rrëfimi i kryehetuesit të komunizmit: Luksi i fëmijëve të Bllokut

Nga Qemal Lame, ish-kryehetues në komunizëm Pjesë nga libri “Miq dhe armiq” Sipas të dhënave të kundërzbulimit, punonjësi i ambasadës franceze në Tiranë që kishte arritur...

Kujtimet e ish-deputetit: Koha kur unë, Filip Çakuli dhe Koço Devole interesoheshim për… “K*rvat...

Nga Mitro Çela Për 10 vite rresht Koçoja, unë, me Filipin në ballë shkonim në Sarandë. 10 ditë Në vitin 2019 në ekip u bashkua edh...

Vijojnë gërmimet arkeologjike për zbulimin e rrënojave të Termës së periudhës Romake në Rrasë...

Përgjatë këtyre ditëve arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore po vijojnë gërmimet arkeologjike në monumentin e Termës Romake të Belshit, duke hulumtuar dhe...