10.08.2022 10:01
Home Autoktonet

Autoktonet

Rrëfimi i kryehetuesit të komunizmit: Luksi i fëmijëve të Bllokut

Nga Qemal Lame, ish-kryehetues në komunizëm Pjesë nga libri “Miq dhe armiq” Sipas të dhënave të kundërzbulimit, punonjësi i ambasadës franceze në Tiranë që kishte arritur...

Kujtimet e ish-deputetit: Koha kur unë, Filip Çakuli dhe Koço Devole interesoheshim për… “K*rvat...

Nga Mitro Çela Për 10 vite rresht Koçoja, unë, me Filipin në ballë shkonim në Sarandë. 10 ditë Në vitin 2019 në ekip u bashkua edh...

Vijojnë gërmimet arkeologjike për zbulimin e rrënojave të Termës së periudhës Romake në Rrasë...

Përgjatë këtyre ditëve arkeologët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore po vijojnë gërmimet arkeologjike në monumentin e Termës Romake të Belshit, duke hulumtuar dhe...

Palnikaj zbulon letrat e Skënderbeut në Vatikan: Historianët shqiptarë nuk i njohin!

Në emisionin “Shqip” nga Dritan Hila ishte i ftuar studiuesi Mark Palnikaj për të folur lidhur me bibliotekën e Vatikanit ku vetëm 8 studiues...

Festimet para dasmës mbretërore, kur Geraldina thoshte: Populli im është më mikpritësi në botë

Nga Aurenc Bebja, Francë – 2 Prill 2022  “New York Herald Tribune” ka botuar, të hënën 25 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me...

Deklarata e frikshme nga Ukraina: Rusia ka deportuar me forcë më shumë se 2000...

Forcat ruse kanë deportuar me forcë 2,389 fëmijë nga Donetsk dhe Luhansk, sipas një deklaratë të ministrisë së punëve të jashtme të Ukrainës, shkruan...

Kur Shqipëria e Enver Hoxhës u mashtrua nga jugosllavët dhe si u zbeh progresi...

Në këtë pjesë të tretë të raportit të CIA-s për shqiptarët në Jugosllavi, tregohet se si shqiptarët e Kosovës u lanë në dorë të fatit...

Valle, kostume popullore dhe piktura në sheshe, Prishtina ‘vishet’ kuqezi në Ditën e Pavarësisë...

Prishtina në ditën e pavarësisë së Shqipërisë u "vesh" kuqezi! Me veshje popullore edhe valle, kanë festuar qytetarët e Prishtinës festuan bashkë me ne ditën...

Ismail Qemali që nuk kemi njohur, pa ditëlindje dhe pa mbiemrin Vlora! Kush ishte...

Ismail Qemali që nuk kemi njohur! Të tjera fakte e dëshmi mbi jetën dhe veprën e themeluesit të shtetit shqiptar u bënë publike për...

Iliaz Vrioni – Firmëtari i Pavarësisë që u flak në Osum

Nga Namir Lapardhaja/ Mëngjesi i 27 nëntorit 1912 e gjeti Beratin me një të ftohtë të ëmbël. Dielli kishte nisur rrezëllitjen e tij mbi Tomor...