Rusia ka njoftuar palët e përfshira se marrëveshja e grurit po zgjatet për 60 ditë, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova. Më parë, Turqia dhe Kombet e Bashkuara thanë se marrëveshja po zgjatej, por nuk specifikuan për sa kohë. Një ministër i qeverisë ukrainase tha se zgjatja ishte 120 ditë.

Nga ana tjetër në fushën e betejës, Rusia ka përdorur të gjitha forcat e saj në Bakhmut në një përpjekje për të rrethuar plotësisht qyteti. Luftime të ashpra janë duke u zhvilluar në Kreminna, Torske, Bilohorivka dhe Spirne në rajonet e Luhansk dhe Donetsk.

Trupat ruse po pësojnë humbje të mëdha dhe, në disa raste, po tërhiqen pa pasur ndonjë përfitim të rëndësishëm. Beteja e Bakhmut ka zgjatur për shtatë muaj dhe pavarësisht luftimeve të rënda, Ukraina vazhdon ta mbajë qytetin.
Guvernatori i rajonit të Donetst Pavlo Kyrylenko tha dy ditë më parë se më pak se 3,000 banorë të qytetit industrial të paraluftës kishin mbetur, duke përfshirë 33 fëmijë. Trupat ruse po përpiqen pa sukses të thyejnë mbrojtjen e Ukrainës në drejtimet e Lyman, Donetsk Oblast dhe Kupiansk, Kharkiv Oblast, sipas përditësimit të natës të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm, Rusia ka kryer 19 sulme ajrore gjatë ditës së kaluar dhe ka kryer 26 sulme me sisteme raketore të shumta lëshuese. Forcat ajrore ukrainase kanë kryer gjashtë sulme ajrore në zonat e përqendrimit të personelit ushtarak dhe armëve ruse.