Partia Socialiste ka përfunduar mbledhjen e kryesisë ku ka vendosur kandidatët për 61 bashki në gjithë vendin.

Debatet më të ashpra kanë qenë për Divjakën, ku ende nuk është vendosur përfundimisht.

Për bashkitë e tjera listat janë mbyllur.

Qarku i Vlorës ka përmbysur thuajse gjithë ish- kryetarët në detyrë, përveç Goros në Himarë.

Në Sarandë është vendosur për biznesmenin e turizmit Oltion Çaçi, i cili është nga pionierët e thithjes së turistëve të huaj cilësor në Shqipëri, ndërsa në Finiq, Partia Socialiste ka propozuar Romeo Çakulin, duke ftuar partinë Mega ta mbështesin atë, për shkak të kontraditave që kanë për përzgjedhjen e kandidatit të tyre.

Ne Selenice po ashtu ka fituar kandidati i propozuar nga deputeti Vullnet Sinaj.

Në Delvinë është zgjedhur Besmir Veliaj, një inxhinier IT në Policinë e Sarandës.

Në Gjirokastër i vetmi emër i ri është kandidati i Libohovës, Leonard Hide.

Në Qarkun e Fierit mbetet të debatohet për Divjakën, ndërsa në Qarkun e Elbasanit ka ndryshime në Librazhd, ku eshte vendosur Mariglen Disha, dhe Gramsh deputeti Besian Ajazi.

Ne Qarku Shkodër eshte vendosur Tonin Marinaj ne Malësi te Madhe, në Shkodër-Benet Beci, Pukë- Gjon Gjonaj, Vau i Dejës- Kristjan Shkreli, zv.kryetar i bashkisë Fushë Arrëz- Frank Tuci.

Ne Qarkun Lezhë: Lezhë-Pjerin Ndreu, ne Kurbin-Majlinda Cara, ne Mirditë-Ndrecë Deda, kurse ne Dibër- Rahim Spahiu

Ne Mat- Agron Malaj, ne Klos- Valbona Kola dhe ne Bulqizë- Festime Mjeshtri.

Qarku Tiranë
Tiranë- Erion Veliaj (i rikandiduar)
Rrogozhinë- Edison Memolla (i rikandiduar)
Kavajë- Redjan Krali (i rikandiduar)
Vorë- Blerim Shera (i rikandiduar)
Kamëz- Rakip Sulin (i rikandiduar)
Qarku Shkodër
Malësi e Madhe -Tonin Marinaj (i rikandiduar)

Shkodër-Benet Beci
Pukë- Gjon Gjonaj (i rikandiduar)
Vau i Dejës- Kristjan Shkreli, zv.kryetar i bashkisë
Fushë Arrëz- Frank Tuci (i rikandiduar)

Qarku Elbasan
Elbasan-Gledjan Llatja (i rikandiduar)
Cërrik-Andis Sala (i rikandiduar)
Belsh-Arif Tafani (i rikandiduar)
Gramsh- Besjan Ajazi (nga radhët e deputetëve)
Peqin-Bukurosh Maçi (kryetar i PS)
Librazhd- Mariglen Disha
Prrenjas-Nuri Belba (i rikandiduar)

Qarku Lezhë
Lezhë-Pjerin Ndreu (i rikandiduar)
Kurbin-Majlinda Cara (i rikandiduar)
Mirditë-Ndrec Deda (i rikandiduar)

Qarku Dibër
Dibër- Rahim Spahiu (i rikandiduar)
Mat- Agron Malaj (i rikandiduar)
Klos- Ilmi Hoxha (i rikandiduar)
Bulqizë- Festime Mjeshtri

Qarku Berat
Skrapar-Adriatik Meta (i rikandiduar)
Polican-Ardiatin Zotkaj (i rikandiduar)
Berat-Ervin Demo (i rikandiduar)
Dimal-Juliana Mema (i rikandiduar)
Kuçovë- Kreshnik Hajdari (i rikandiduar)

Qarku i Durrësit
Durrës- Emirjana Sako (i rikandiduar)
Shijak- Elton Arbana (i rikandiduar)
Krujë- Artur Bushi (i rikandiduar)

Qarku Korçë
Korçë- Sotiraq Filo (i rikandiduar)
Pogradec- Ilir Xhakolli (i rikandiduar)
Devoll- Eduard Duro (i rikandiduar)
Maliq- Gëzim Topçiu (i rikandiduar)
Pustec- Palë Kolevski (i rikandiduar)
Kolonjë- Erion Isai (i rikandiduar)

Qarku Gjirokastër
Gjirokastër- Flamur Golemi (i rikandiduar)
Përmet- Alma Hoxha (i rikandiduar)
Këlcyrë- Klement Domi (i rikandiduar)
Tepelenë- Tërmet Peci (i rikandiduar)
Memaliaj- Gjolekë Guci
Libohova- Leonard Hide
Dropull- Dhimitë Toli (i rikandiduar)

Qarku Kukës
Kukës- Safet Gjici (i rikandiduar)
Tropojë- Rexh Byberi (i rikandiduar)
Has- Halit Mulaj

Qarku Vlorë
Vlorë–Ermal Dredha
Selenicë-Nertil Bellaj
Delvinë-Besmir Veliu
Finiq-Kristo Kiço
Himarë-Jorgo Goro (i rikandiduar)
Konispol-Romeo Cakulli
Sarandë- Olti Caci

Qarku Fier

Fier -Armando Subashi (i rikandiduar)
Lushnje- Eriselda Sefa (i rikandiduar)
Mallakastër- Qerim Ismaili (i rikandiduar)
Roskovec- Majlinda Bufi (i rikandiduar)
Patos- Fatjon Duraj
Divjakë- Josif Goreja