IDLIB, SYRIA - FEBRUARY 06: A view of debris of a collapsed building after 7.4 magnitude Kahramanmaras earthquake shakes Idlib, Syria on February 06, 2023. At least 427 people lost their lives and hundreds were wounded in various parts of Syria. (Photo by Muhammed Said/Anadolu Agency via Getty Images)

Turqia nuk po gjen qetësi sa i përket lëkundjeve të tërmetit. Pas atij të orëve të para të mëngjesit me magnitudë 7.8 që shkaktoi dëme kolosale, ka pasur mbi 60 pasgoditje, të cilat duket se po vinin në rënie dhe po normalizonin situatën.

Vetëm pak minuta më parë, zona juglindore është lëkundur sërish ashtu si në orët e para të mëngjesit pasi ka rënë një tjetër tërmet me magnitudë 7.77 me epiqendër në qytetin e Kahramanmaraşit.

Kështu situata bëhet edhe më e vështirë dhe paparashikueshme për orët në vijim.