Një tërmet ka goditur Turqinë dhe Sirinë këtë mëngjes duke shkaktuar shfra të frikshme. BE ka shprehur solidaritetin ndërsa ka shtuar se Evropa është gati të ndihmojë.

“Një tërmet shkatërrues tronditi Turqinë dhe Sirinë këtë mëngjes, duke vrarë qindra njerëz dhe duke plagosur shumë të tjerë. Mendimet tona janë me popullin e Turqisë dhe Sirisë. BE-ja është e gatshme të ndihmojë”, shkruan Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme, Josep Borrell.