Tetë persona, përfshirë disa shtetas kinezë, kanë vdekur pas fundosjes së një anije mallrash në brigjet e Japonisë. Shumë anije dhe avionë nga roja bregdetare dhe ushtria japoneze, roja bregdetare e Koresë së Jugut dhe anije private janë përfshirë në kërkim.

Pesë personat që arritën të shpëtonin janë në gjendje të qëndrueshme.

Jin Tian, ​​një anije mallrash me një ekuipazh prej 22 personash, dërgoi një sinjal rreth 110 km (68 milje) në perëndim të ishujve të largët dhe të pabanuar Danjo në Japoninë shumë jugperëndimore, pranë kufirit detar me Korenë e Jugut.

Gjashtë nga të vdekurit ishin shtetas kinezë, sipas Lu Guijun, konsulli i përgjithshëm i Kinës. Autoritetet japoneze ende nuk e kanë konfirmuar numrin e të vdekurve por kanë thënë se nëntë persona rezultojnë ende të zhukur.

Deri më tani nuk dihet shkaku për fundosjen e anijes.