Sulmi në zemër është serioze dhe simptomat zakonisht shfaqen shpejt. Shenjat kryesore janë kryesisht dhimbje gjoksi dhe marrje mendsh.

Megjithatë, një studim nga NHS në Angli ka treguar se janë shtatë simptoma që mund të shfaqen një muaj para një ataku në zemër.

Në revistën Circulation, mjekët zbuluan se më pak se një e treta e grave kanë siklet në gjoks përpara një ataku në zemër.

Shtatë simptomat më të zakonshme janë:

1.Çrregullimi i gjumit

2.Gulçim

3.Dispepsi

4.Ankth

5.Duart ose këmbët më të dobëta

6.Ndryshimet në të menduarit

7.Humbe oreksi

Gjithashtu ka një mori simptomash të tjera që njerëzit mund të vuajnë.

Shkencëtarët shpjegojnë se ato përfshijnë dhimbje në gjoks, shtrëngim ose rëndesë në gjoks, gjë që mund të tregojë se muskuli i zemrës nuk po merr mjaftueshëm gjak të oksigjenuar.

“Mund të ketë gjithashtu dhimbje ose dobësi në këmbë dhe krahë, përsëri për shkak të qarkullimit të reduktuar”, shpjegoi ekspertja Anushka Patchava.

Ajo shtoi: “Simptoma të tjera të sëmundjeve kardiovaskulare mund të jenë gulçimi, rrahjet e zemrës (kur dikush mund të ndjejë rrahjen e zemrës).

E para, tha Patchava, është “kardiake”, e cila lidhet me gjendjet që prekin zemrën.

E dyta, shtoi ajo, është vaskulare, e cila i referohet kushteve që prekin enët e gjakut, si arteriet apo venat.

Patchava shtoi: “Simptoma të tjera të sëmundjeve kardiovaskulare mund të jenë gulçimi, rrahjet e zemrës (kur dikush mund të ndiejë rrahjet e zemrës). Kjo mund të çojë në ankth, djersitje dhe marramendje dhe ndjenjë të fikëti, si dhe lodhje. Të gjitha shenjat që trupi nuk po merr oksigjen të mjaftueshëm. Gjithashtu tek një individ mund të fryhen gjymtyrët. Gishtat e këmbëve mund të bëhen ngjyrë blu që tregon një shenjë e mundshme që jeni në rrezik të një ataku kardiak.

Ndërsa dhimbja e gjoksit është simptoma më e zakonshme, mund të shfaqen edhe simptoma të tjera si gulçim, ndjenja apo të qenit i sëmurë dhe dhimbje në shpinë apo nofulla”.