Kryebashkiaku Erion Veliaj ka komentuar procesin e primareve të Sali Berishës. Veliaj tha se ky i fundit e ka caktuar se kush do e fitojë garën, duke iu referuar kështu Belind Këlliçit. Sipas tij, 6 kandidatët e tjerë lidhen kot, ndërsa shtoi se mezi po e pret fushatën.

“Kur vjen cirku në fshat të gjithë klounët dalin ta përshëndesin. A më kanë ardhur fjalët e sharjeve, unë s’jam i njeriu u sharjeve. Nuk voton njeri aty, aty është vetëm saliu. Ata falsin që të impresionohet vetëm një njeri. Nje demokrat thotë mos gënjeni kaq trashë. Ata duan vetëm një votë, atë të Saliut. Edhe vetë kur ti kthehen marrëzive, Saliu e ka ndarë. 6 të tjerët lodhen kot. E keni fjalë për Këllëçin? Është evidente. Mezi pres fushatën. Një farë kush shan e kush e fyen rivalin më shumë duhet ti pres me qetësi. Tirana nuk do këtë lloj gjuhe dhe këtë lloj sjellje. Nëse fillon kjo historia e sharjeve unë nuk jam pjesë e këtij cirku. Sa herë e kanë drejtuar këta sharësit Tiranën ka shkuar keq e më keq”, tha Veliaj në Report Tv.