Që dje është ndezur një debat në këtë katundin tonë, në këtë cep të Europës se është apo jo e besueshme se në koncertin (falas) të Dua Lipës në Sheshin Skenderbej morën pjesë me të vërtetë 200.000 vetë. “Ekspertët” e nisën përllogaritjen me arsyetimet për 40.000 metrat katrorë të sheshit, “të llogaritura si sipërfaqe bruto”, sa persona mund të përmbajë duke konsideruar një mesatare prej 5 vetësh për metër katror. Pastaj duhet llogaritur se sa metra katrorë zë skena, pemët, etj. etj. E gjitha kjo, për të çmontuar mitin sipas të cilit Dua Lipa mund të ketë thyer rekordin e koncertit si këngëtare e vetme të Tina Turner, e cila mblodhi 180.000 spektatorë në 1998. Që Dua Lipa ka thyer shumë rekorde dhe jo vetëm të Tina Turner është jashtë çdo diskutimi, mjafton të shohim 87 milionë ndjekës që shqiptarja e re ka në Instagram, kundër 800.000 të tashmë rock starit të moshuar, ose 4 milionë të superstarit Elton John, apo 69.5 milionë të BTS, grupit pop koreanojugore që janë më të ndjekurit sot në botë duke thyer dhe ata rekorde të Beatles-ve.

Po gjithësesi, ajo që të bën më shumë përshtypje është mllefi kundër një simboli botëror të muzikës, vetëm e vetëm se valëvit në botë flamurin shqiptar dhe tani ka dhe pasaportën tonë. Çfarë rëndësie ka në të vërtetë nëse në Sheshin Skëndërbej ishin 200.000 apo 100.000 apo “vetëm” 80.000 spektatorë. Ajo që ka rëndësi është se sheshi ishte totalisht plot, as edhe një metër katror bosh dhe entuziazmi i të pranishmeve ishte deri në qiell. Dhe mbi të gjitha neve na intereson që Dua Lipa, me t’u nisur nga Tirana me pasaportën e re shqiptare në xhep, do të vazhdojë të mbushë stadiume dhe sheshe të gjithë botës, pa askënd që do të “investigojë” realisht përmasat e pjesëmarrjes.

Por ajo që në të vërtetë nuk thuhet, është se pasionin për çmontimin e suksesit të Dua Lipas dhe të koncertit të saj në Tiranë e udhëheqin të gjithë ata që duan të tregojnë inatin që kanë ndaj Erion Veliajt, (berishianë përgjithësisht), i cili me zhdërvjelltesi e “shiti” si mos më mirë këtë ngjarje të bukur. Kaq vëmendje dhe llogari për numrin dhe sipërfaqen nuk e kemi parë kurrë më parë as të gjitha ato herë që Sali Berisha shpik qindra mijëra pjesëmarrës në mitingjet e tij. As sot, dhe as kur atëherë në krah të Berishës ne vend te Dua Lipa, këndonte Çiljeta. E megjithatë sfida është bërë tashmë: me 6 dhjetor opozita ka lajmëruar një protestë masive dhe policia i ka caktuar si vend proteste Sheshin Skenderbej. Tani që na e kujtuan sipërfaqen e tij të saktë dhe hapësirën e manifestuesve për çdo metër katror, do të jetë e lehtë të llogarisim me saktësi përmasat e “cunamit popullor” që ish-presidenti plak do të jetë në gjendje të grumbullojë.