Nga drejtimi i një makine në shkallët spanjolle të Romës deri te surfimi në Kanalin e Madh në Venecia dhe thyerja e skulpturave në Vatikan, disa turistë këtë verë e kanë trajtuar Italinë sikur të ishte parku i tyre personal.

Tani, pas një turisti çek që bën banjo dielli topless në një memorial lufte dhe amerikanëve që zhyten në kanalet e Venecias , tre vizitorë në Bregun e Amalfit duket se do të akuzohen për “akte të turpshme” pasi një grua u kap duke bërë një fotosesion të zhveshur, të improvizuar në shkallët e katedralja e Amalfit.

Të hënën në mëngjes rreth orës 7:30 të mëngjesit, gruaja u kap në kamera nga vendasit e tmerruar duke pozuar për foto me vetëm një rrip të kuq që mbulonte pjesën e përparme të saj, përpara dyerve të katedrales, të cilat u ndërtuan në vitin 1067 në Konstandinopojën e atëhershme, ku një mozaik i Shën Andreas, reliket e të cilit thuhet se janë vendosur brenda.

“Vendndodhja e xhirimit ishte veçanërisht e dëmshme për anëtarët e komunitetit. Kjo ndodhi në kishë është ajo që e bëri episodin kaq tronditës. Duomo është një vend adhurimi dhe një vend shumë afër zemrave të Amalfitanëve. Ai sfond specifik prek kujtesën historike të vendasve. Dyert prej bronzi dëgjojnë përsëri në ditët e Republikës së Amalfit. Këto dyer hapen për procesione , për dasma, për funerale — momente që bëjnë jetën. Po, është e bukur, por Amalfi është shumë më tepër se një sfond i bukur për një foto në rrjetet sociale”, tha historiania e artit dhe shkrimtarja Laura Thayer, e cila jeton në Amalfi dhe shkruan blogun Ciao Amalfi .

Një grua vendase që ka filmuar ngjarjen mund të dëgjohet duke i quajtur turistët “të çmendur”. “Lakuriq në kishë”, thotë ajo me mosbesim.

Katedralja, e cila daton në shekullin e nëntë, i kushtohet apostullit Shën Andrew, me reliket e tij që thuhet se mbahen aty që nga viti 1206. Ajo u ndërtua gjatë kulmit të Amalfit si një superfuqi detare që rivalizonte Genova, Venedikun dhe Pizën. Sot rrugët e saj të ngushta janë të stërmbushura nga turistët./CNN/M.K/dritare.net