Real Madrid ka fituar 3-1 me Barcelonën në El Clasico, për javën e nëntë në La Liga. Me fillim nga 16:15, derbi mes tyre ka qenë kryefjala e tifozëve. Me stadiumin në kapacitet maksimal, skuadrat nuk zhgënjyen në fushë. Do duhej minuta e 12 që Benzema të shënonte golin e parë për Real, me Valverde që në të 35 shënoi golin e dytë. Në fund të ndeshjes, pikërisht në të 83 minutë Torres hapi ndeshjen. Teksa katalanasit kërkonin barazimin, Rodrygo me penallti dërgoi shifat në 3-1. Me këtë fitore Real Madrid shkon në kuotën e 25 pikëvë në vendin e parë, duke lënë Barçën të dytën me 22 pikë.

Finalja e Champions League në Paris shkakton dy vetëvrasje

Real Madrid (4-3-3): Lunin; Carvajal, Militao, Alaba, Mendy; Tchouameni, Kroos, Modric; Valverde, Benzema, Vinicius

Barcelona : Ter Stegen, Sergio, Dembele, Pedri. Leëandoëski, S. Roberto, De Jong, Raphinha, Kounde, Eric, Balde