“Paraqitje prej anti-shqiptari”. Kështu e cilësoi Sali Berisha fjalimin e kryeministrit Edi Rama ditën e djeshme në KiE në Strasburg.

Ai shtoi se Rama bëri një skandal, ndërsa i cilësoi të drejta kritikat e të pranishmëve në Asamblenë në Këshillit të Europës

“Në Këshillin e Evropës mbajti fjalimin, iu ngrit përfaqësuesi i Rumanisë dhe i tha që s’jemi prokurori këtu, pasta i tha pse ke frikë nga hetimi, nëse Hashim Thaçi u zbrit nga avioni, shkak kryesor është qëndrimi i Edi Ramës se të gjithë vraponin për të bllokuar gjykatën dhe sot bëri skandalin, dhe iu ngrit tjetri ke ngatërruar adresë. Kudo që udhëton, ai udhëton si një anti-shqiptar i mirëfilltë”, tha Berisha.

Por, ja gafa që do të bënte Berisha në rast se do të merrte pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të KiE.