Shëndeti cilësohet si pasuria më e madhe që kemi, prandaj meriton kujdesin dhe vëmendjen e maksimale. Por, shpesh sëmundjet dhe problemet na mposhtin, pa e ditur arsyen e vërtetë. Prandaj duke parë shenjën tonë, lexojmë edhe sëmundjet që mund të na prekin.

Pasi siç thonë, parandalimi është më mirë sesa shërimi.

Ja se çfarë tregon shenja juaj për shëndetin:

Dashi

Shenja e Dashit vuan gjithmonë nga dhimbja e kokës Nëse dhimbja bëhet e padurueshme, ju duhet të shikoni me kujdes mjekimin që merrni ose të kryeni një kontroll mjekësor. Kryesisht është migrenë dhe dhimbje koke e shkaktuar nga stresi. Këshilla më e mirë: bëni ushtrime që djegin shumë kalori.

Demi

Të lindurit e kësaj shenje sundojë fytin, si dhe organet dhe gjëndrat që lidhen me atë rajon. Prandaj ata janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit, dhe duhet të tregojnë kujdes ndaj dhimbjes së fytit.

Binjakët

Binjakët janë shenja e zodiakut që sundon supet, armët dhe duart, si dhe sistemin nervor. Ata ndryshe quhen shenja me energji të lartë që lulëzon në komunikim, por mund të zhvillojë probleme në këto zona, si rezultat i ftohjes dhe sindromës “shumë të mirë”. Ata që shpenzojnë shumë kohë në pajisjet elektronike gjithashtu janë të prirur për lëndimet e përsëritura.

Gaforrja

Gaforrja është shenja e ndjeshme e ujit që sundon gjoksin, stomakun dhe kraharorin, dhe duhet të qëndrojë në gatishmëri për ndryshimeve, depresionit dhe shpërthimeve emocionale. Ndjenjat e bllokuara mund të rezultojnë me probleme të tretjes, refluks dhe ndryshim në peshë. Marrja e një trajtimi për emocionet e tyre është çelësi për Gaforret.

Luani

Luani është monark krenar i xhunglës dhe duhet të shihet dhe vlerësohet. Shenja e tyre është e lidhur me shpinën, zemrën dhe gjakun, dhe kur ata janë jashtë bilancit, ato mund të zhvillojnë probleme, presion të lartë të gjakut ose rrahje të parregullta të zemrës. Meditimi dhe qetësia janë ilaçi i tyre më i mirë. Mbajtja e egos së Luanit nuk është detyra më e lehtë në botë, por që duke mbajtur në kontroll këto shqetësime mund të ndihmojë në mbajtjen e tyre të shëndetshme.

Virgjëresha

Virgjëresha, shenja më e lartë në energji, është e lidhur me zorrët dhe tretjen. Ata janë ngrënësit e egër, të predispozuar ndaj alergjive ushqimore, çrregullimeve të ushqimit, dhe ulçerave. Shenjat e Virgjëreshës duhet të ushtrohen dhe të ndjekin një dietë të shëndetshme ushqimore.

Peshorja

Peshorja është e lidhur me lëkurën, veshkat dhe organet e fshikëzës. Si kërkues të balancës, ata janë të ndjeshëm ndaj mbingarkesës dhe mund të vuajnë nga diarre ose kapsllëk. Peshorja ka nevojë të qëndrojë e hidratuar mirë për të mbajtur gjërat “duke lëvizur”.

Akrepi

Akrepi rregullon organet riprodhuese dhe eliminuese. Si një shenjë intensive e ujit që mund të qëndrojë në anën e errët të jetës, disponimi i tyre mund të sjellë ose të përkeqësojë kushtet që kanë të bëjnë me ciklet menstruale, hormonet dhe diabetin. Në lidhje me këto çështje duhet të merret drejtpërdrejt dhe sinqerisht me emocione negative, dhe të ndjekin trajtime për të ndihmuar në eliminimin e stresit.

Shigjetari

Kjo shenjë e horoskopit është gjysmë-njeriu, gjysmë-kalorës. Ajo sundon shqisat e të parit dhe nervoret. Është një shenjë e nxituar dhe mund të jetë e prirur për aksident. Ata gjithashtu duhet të kenë kujdes nga konsumimi i alkoolit dhe gjëra të tjera që nuk janë aq të shëndetshme për ta.

Bricjapi

Bricjapi qeveriset nga Saturni, planeti i strukturës. Si i tillë është e lidhur me eshtrat, gjunjët, dhëmbët dhe nyjet, duke i bërë këto pika të dobëta. Një dietë e pasur me kalcium, vitaminat dhe mineralet është e nevojshme për ta absorbuar elementët thelbësor. Karroca e rregullt mund t’i ndihmojë ata të punojnë jashtë tensionit të akumuluar. Këshilla të nevojshme janë ndjekja e masazheve dhe marrja e dozave të kalciumit.

Ujori

Ujori ka këmbë, nyje dhe qarkullim të dobët. Konsumi i ushqimeve që ndihmojnë në qarkullimin e gjakut është një fillim i mirë. Pasi të lindurit e kësaj shenje janë të prirur për dhe edemë, venat me variçe dhe problemet e rrjedhjes së gjakut.

Peshqit

Peshqit, shenja e super-ndjeshme e ujit, zotëron këmbët dhe mund të përjetojë dhimbje dhe probleme në atë zonë. Kjo shenjë zodiakut gjithashtu rregullon sistemin imunitar dhe reflekset. Prandaj, si këshillë do të ishte detoximi, shtimi i këtyre përbërësve në rutinat e kujdesit të lëkurës dhe ndalimi i veseve të errëta të sheqerit.