Giorgia Meloni po punon për ekipin e ri qeveritar, në të cilin dy forcat aleate, Lega dhe Forza Italia , ndoshta do të kenë peshë të barabartë. Synimi i liderit të Frateli Italia është ai i një qeverie me nivel të lartë teknikësh. Por është një ide që nuk përkon me atë të Silvio Berlusconit dhe Matteo Salvinit të cilët nga ana tjetër po bëjnë presion për një qeveri që pasqyron sa më shumë fytyrën e formacionit. Ka shumë hipoteza në shqyrtim..Nyja Viminale synohet nga Salvini por që sheh edhe pararendësin Antonio Tajani. Forza Italia (përveç Tajanit) ka në listën e ministrave të kualifikuar Licia Ronzulli, Anna Maria Bernini dheAlessandro Cattaneo.

Ndër hipotezat qeveri me dy zëvendëkryeministra Salvini dheTajani. Giancarlo Giorgetti, Riccardo Molinari ose Fabio Rampelli synojnë drejtimin e Montecitorio, ndërsa Ignazio La Russa ose Roberto Calderoli për Senatin.

Nënsekretar pranë Kryesisë së Këshillit, qarkullon emri i një anëtari shumë besnik të liderit të FdI-së, Giovanbattista Fazzolari, por në garë do të ishte edhe themeluesi i Brothers of Italy Guido Crosetto). Në rolin e sekretarit të përgjithshëm të kryeministrisë, nga ana tjetër, Meloni do të shihte mirë Carlo Deodato, këshilltar shteti, drejtues aktual i departamentit të çështjeve juridike të Palazzo Chigi.

Ministria e Ekonomisë pritet të bjerë në duart e Panettës,aktualisht në bordin e BQE-së i cili është mbështetur fuqishëm nga Gorgia Meloni. Një tjetër emër është dhe Domenico Siniscalco, i cili tashmë ka mbajtur postin në qeverinë e dytë dhe të tretë të Berlusconit dhe që ishte gjithashtu menaxher i përgjithshëm i Thesarit, sot ai drejton degën italiane të Morgan Stanley. Fillimisht qarkulloi hipoteza se Mefi mund të ndahej në Thesar dhe Financë, por nuk do të kishte kohë për zbërthim.

Ministria e Brendshme, është Salvini do të donte gjithmonë të shkonte ta merrte këtëb post, por Giorgia Meloni mbetet skeptike për hipotezën. Ndërkoë që postin e prefektit të Romës mendohet Matteo Piantedosi, i cili mund të rrethohet nga një zëvendësministër i Legës.

Në Ministrinë e Jashtme, Ndër emrat që qarkullojnë është Antonio Tajani (Forza Italia). Por lojën e bëjnë edhe kandidatet teknike Elisabetta Belloni, tashmë në garë për Presidencën e Republikës para rizgjedhjes së Sergio Mattarellas.

Te Ministria e ShendetesisëVetë Tajani do t’i kishte sugjeruar Melonit emrin e Licia Ronzullit (Forza Italia) si trashëgimtare e Speranzës. Por partia e Berlusconit po mendon edhe për Andrea Mandelli, president i Urdhrit të Farmacistëve të Milanos, i cili mbeti jashtë Parlamentit. Mes emrave teknikë qarkullojnë ata të Francesco Rocca të Kryqit të Kuq, Matteo Bassetti i spitalit San Martino në Xhenova, Francesco Vaia, drejtor menaxhues i Spallanzani, Alberto Zangrillo dhe Letizia Moratti.

Ministria e Mbrojtjes, Antonio Tajani mund të hynte në këtë lojë i nëse nuk i jepet Farnesina, ose Ministria së Brendshme. Por emri i Adolfo Urso, eksponent i Vëllezërve të Italisë dhe president aktual i Copasir Adolfo, merr gjithnjë e më shumë rëndësi. Gjithashtu në shtyllë janë ambasadorët Giulio Terzi di Santagata dhe Stefano Pontecorvo. Te Ministria e Tranzicionit Ekologjik qarkullon emri i ish-nënsekretares, Vannia Gava.

Ministria e Drejtësisë, Matteo Salvini synon t’i japë detyrën Giulia Bongiorno-s, por për një pozicion kaq delikat duhet miratimi i Quirinale. Gjithashtu në garë është edhe Carlo Nordio, magjistrati i sapozgjedhur me FdI. Bongiorno mund të përfundojë në administratën publike, një pozicion që ajo e ka mbajtur tashmë në qeverinë verdhë-gjelbër.

Ministria e Arsimit- Për momentin qarkullojnë pak emra, është rikthyer ai i krahut të djathtë të Berlusconit, Licia Ronzulli, i cili mund të marrë vendin e punës nëse nuk merret me Shëndetësinë. Ne mendojmë gjithashtu për Giuseppe Valditara, profesor i rregullt i së drejtës romake private dhe publike në Departamentin e Drejtësisë të Universitetit të Torinos.

Ministria e Zhvillimit Ekonomik- Për këtë post ekziston hipoteza e Matteo Salvinit.

Ministria e Marrëdhënieve me Parlamentin, përmendet emri i Maurizio Lupit, mbi të cilin do të mbështetej Giorgia Meloni.

Në Ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës, Edoardo Rixi, ish-deputeti i Toninellit që është në pole position. Megjithatë, do të ishte edhe Fabio Rampelli i Fratelli d’Italia, i cili ndoqi nga afër ish-çështjen Alitalia dhe Alessandro Cattaneo, Forza Italia, ish-kryebashkiak i Pavias. Dikush do të mendonte edhe për Matteo Salvinin.

Ministria e Reformave- Emri i Matteo Salvinit kthehet si ministër hipotetik në këtë rol bashkë me atë të Marcello Perës.

Ministria e Bujqësisë mund të jetë me interes për Matteo Salvinin, por flitet edhe për një tjetër lojtar të Ligës Veriore, Gianmarco Centinaio.

Te Ministria e Mirëqenies ka qarkulluar emri i Luca Ricolfit, një prej teknikëve të ftuar nga Meloni në konferencën programore të partisë, por ishte vetë ai që e përgënjeshtroi lajmin. “Unë nuk do të kisha dhe nuk do të kisha asnjë pengesë ideologjike, edhe për shkak të vlerësimit tim të madh për Giorgia Melonin që ka tetë vjet. Thjesht nuk është puna ime. Unë jam studiues. Fundi i fjalës”, pohoi ai.

Ministria e Politikave Evropiane- Për këtë rol emri që kandidon është ai i Raffaele Fitto, bashkë-president i Konservatorëve Evropianë.

Ministria e Kulturës– Përmenden emrat e ish-drejtorit të Rai Giampaolo Rossi dhe atij të Gennaro Sangiuliano.

Ministria e Detit- Ekziston edhe mundësia e krijimit të një ministrie të re, në të cilën mund të shkojnë ish-CEO i Fincantieri Giuseppe Bono ose ish-presidenti i Rajonit sicilian Nello Musumeci. Ministri i Çështjeve Rajonale -Siç raportohet nga Corriere mendohet për Erika Stefanin