Jeni ndjerë ndonjëherë si të jeni Zot apo Perëndi?! Nëse kjo gjë ju ka ndodhur shpeshherë, por nuk e keni ditur ekzaktësisht se cila Perëndi jeni, më poshtë do të merrni përgjigjet e munguara.

Dashi – Zoti i luftës
Dashi është Zoti i luftës. Në mitologjinë greke, Aresi është djali i Zeusit dhe Herës. Ai është Zoti i luftës, duke përfaqësuar fuqinë dhe forcën fizike. Disa thonë se Aresi është i dashuri i Afërditës. Ky Zot është pasionant, i dashur dhe i zjarrtë.

Demi – Perëndesha e dashurisë dhe bukurisë
Demi është Perëndesha e dashurisë dhe bukurisë, Afërdita. Kjo shenjë e horoskopit është e drejtuar nga dashuria, bukuria dhe kënaqësia. Ndaj, nuk është për t’u çuditur, fakti që ata që kanë lindur në këtë shenjë të jenë të bekuar nga aparenca.

Binjakët – Perëndesha e fuqisë, luftës, kurajos, inspirimit
Ata që kanë lindur në shenjën e binjakëve përfaqësojnë vlera si kurajo, fuqia dhe inspirimi. Pra, bëhej fjalë për Perëndeshën Athina. Gjithashtu, ajo është intelektuale dhe e zgjuar. Një tjetër detaj, është fakti se ajo mund të përshtatet kudo si një kameleon.

Gaforrja – Perëndesha e hënës dhe e gjuetisë
Artemis është vajza e Zeusit dhe njëkohësisht Perëndesha e hënës dhe e gjuetisë. Personat e shenjës së gaforres përfaqësojnë pikërisht këtë hyjni. Artemis është mbrojtëse e fëmijëve dhe shpëtuese e grave. Personat e kësaj shenjë janë të bekuar me fuqi të veçanta, të cilat jo të gjithë i kanë.

Luani – Zoti i diellit dhe dritës
Personat që kanë lindur në shenjën e luanit i përshtaten Apollos, Zotit të diellit dhe të dritës. Mitologjia greke tregon se Apollo njihej për argëtimin dhe kohën e mirë që falte. Njësoj dhe luani është një argëtues vërtet i mirë. Të drejtuar nga dielli, personat e kësaj shenje janë të ngrohtë, të dashur dhe karizmatik.

Virgjëresha – Perëndesha e pjellorisë dhe agrikulturës
Personat që i përkasin shenjës së virgjëreshës përfaqësojnë Demetrën. Demetra është Perëndesha e pjellorisë dhe agrikulturës. Ajo është e brishtë, fitimprurëse dhe përfaqëson shëndetin e mirë.

Peshorja – Perëndesha e gruas dhe martësës
Hera njihet si Perëndesha e gruas, martesës dhe lindjes. Personat e lindur në shenjën e peshores përshtaten më së humti pikërisht me Herën. Disa thonë se ajo është një bashkëshorte xheloze, pasi shpesh luftonte me femrat e tjera për të patur Zeusin. Peshoret janë të drejtuara nga planeti i dashurisë dhe bukurisë.

Akrepi – Perëndesha e vdekjes dhe seksualitetit
Personat e lindur në shenjën e akrepit përshtaten më së shumti me Perëndeshën Kali. Ajo është një nga më të ndërlikuarat për sa i përket Perëndive. Ajo njihet si Perëndesha e vdekjes dhe seksualitetit. Kjo shenjë gjithashtu lidhet me shndërrimin, transformimin e ndonjë herë dhe shkatërrimin.

Shigetari – Zoti i qiellit
Personat që i përkasin shenjës së shigjetarit, lidhen më shumë me Zeusin. Ai githashtu është Zoti i Perëndive. Disa thonë se ai është gënjeshtar. Zeusi konsiderohet si Zoti i qiellit dhe gjithçka që ai prek merr një fuqi të paimagjinueshme.

Bricjapi – Perëndesha e korrjes dhe e botës së nëndheshme
Personat e lindur në shenjën e bricjapit, përshtaten më së shumti me Persefonin. Ajo është Perëndesha e korrjes dhe e botës së nëndheshme. Ajo ka një dyjëzim pasi përfaqëson sa dritën, aq edhe errësirën. Njësoj, dhe personat e shenjës së bricjapit, supozohet të mbartin dritën edhe errësirën.

Ujori – Zoti i njerëzimit dhe zjarrit
Ujori lidhet me Prometeun, pra Zotin e njerëzimit dhe zjarrit. Personat e kësaj shenje, njësoj si Prometeu, janë rebelë dhe kanë vizion. Edhe pse dëshira e tyre është gjithnjë e mirë, ndonjëherë mund t’i shndërrojnë gjërat në kaotike.

Peshqit – Perëndesha e fertilitetit dhe dashurisë universale
Personat që kanë lindur në shenjën e peshqve, përshtaten më së shumti me Perëndeshën Ishtar. Ajo konsiderohet Perëndesha e fertilitetit dhe dashurisë universale. Megjithatë, mbetet pak kontradiktore, komplekse dhe e fshehtë.