Aktori, Ryan Grantham është dënuar me burgim të përjetshëm pasi u deklarua fajtor për vrasjen e nënës së tij, Barbara Waite, në vitin 2020. 24-vjeçari, i cili luajti rolin e Jeffery Augustine në dramën e adoleshentëve Riverdale, u dënua të mërkurën. Ai u deklarua fajtor për vrasje të shkallës së dytë. Prokurorët thanë se ai kishte komplotuar gjithashtu për të vrarë kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Grantham pranoi se kishte qëlluar nënën e tij në pjesën e pasme të kokës ndërsa ajo luante piano në shtëpinë e tyre, në veri të Vankuverit. Në një video në kamerën e tij pas vrasjes, aktori kanadez filmoi trupin e nënës së tij duke thënë: “Unë e qëllova atë në pjesën e pasme të kokës.” Pasi piu birrë dhe tymos marihuanë për orë të tëra pas vrasjes, ai mbushi një makinë me tre armë, municione dhe 12 koktej molotov që i kishte bërë vetë, si edhe udhëzime për në rezidencën Rideau Cottage të Trudeau.

Ai udhëtoi afërsisht 200 kilometra në lindje deri në qytetin Hope, përpara se të kthehej dhe të shkonte në një stacion policie në Vankuver, ku i tha një oficeri: “Unë vrava nënën time”. Grantham gjithashtu kishte konsideruar kryerjen e një akti masiv dhune në urën Lions Gate të Vankuverit ose në Universitetin Simon Fraser, ku ai kishte qenë student, rrugës përpara se të dorëzohej. Grantham ka qenë në paraburgim për dy vjet e gjysmë, thanë zyrtarët e zbatimit të ligjit në Vankuver për Deadline, dhe ka marrë pjesë në një program të shëndetit mendor që nga arrestimi i tij. Gjatë gjyqit, avokatët argumentuan se ai kishte luftuar me ankthin dhe depresionin klinik dhe kishte shprehur dëshirën për të vrarë veten dhe për të dëmtuar të tjerët në muajt para vrasjes së nënës së tij. Ai nuk do të ketë të drejtë për lirim me kusht për 14 vitet e para të dënimit të tij të përjetshëm.