Ndërsa ky rast nuk lidhet drejtpërdrejt me luftën në Ukrainë, dhe Rusia tradicionalisht ka pasur marrëdhënie të mira me të dyja vendet, analistët pohojnë se pushtimi rus ka ndryshuar plotësisht balancën e fuqisë në një rajon që ka qenë skena e një lufte për ndikim mes Rusisë, Kinës dhe Perëndimit prej vitesh, dhe në të cilën tani Moska mund të jetë në një situatë vartëse.

The Guardian kujton se në janar të këtij viti, në mes të protestave në Kazakistan, presidenti rus Vladimir Putin miratoi dislokimin e forcave të CSTO në atë vend. Misioni ishte i shkurtër dhe këto forca nuk morën pjesë në luftime, por vetëm prania e tyre i mundësoi Kasim-Jomar Tokajevit të qëndronte në pushtet.

Me Kazakistanin që falënderon Moskën për ndihmën, forcat paqeruajtëse ruse pas Armenisë dhe Azerbajxhanit në vitin 2020 që sigurojnë stabilitet në Kaukaz dhe Kremlinin që grumbullon trupa në kufirin me Ukrainën, Putini dukej se kishte më shumë ndikim mbi ish-BRSS se kurrë.

Por “operacioni ushtarak” në Ukrainë ndryshoi gjithçka, veçanërisht javët e fundit, kur Ukraina filloi të kthente territoret e pushtuara.

“Ne jemi dëshmitarë të rënies së reputacionit të garancive ruse të sigurisë,” tha Broers.

Vendet në të gjithë rajonin ndjenë se kishte ardhur momenti për të marrë një qëndrim më të ashpër ndaj Moskës.

Kazakistani, i cili ka frustruar shumë në Moskë duke qëndruar neutral ndaj luftës në Ukrainë, ka refuzuar të njohë republikat e vetëshpallura pro-ruse në Ukrainën lindore dhe është zotuar të mos ndihmojë Rusinë për shkak të sanksioneve të mundshme perëndimore.

Dhe ndërsa Kazakistani mbetet i vetëdijshëm për kërcënimet afatgjata nga fqinji i tij më i madh, të tjerët kanë shprehur tashmë një gatishmëri për të mbushur boshllëkun. Të mërkurën, presidenti kinez Xi Jinping mbërriti në Kazakistan në daljen e tij të parë nga Kina që nga fillimi i pandemisë së virusit korona.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim me vendosmëri Kazakistanin në mbrojtjen e pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të tij”, tha ai në një deklaratë në të cilën praktikisht i dërgoi një mesazh Kremlinit.

Shumë vende janë të vetëdijshme se Rusia, megjithëse mbetet një lojtar i fortë rajonal, po humbet fuqinë që kishte dikur.

“Shumë vende të Azisë Qendrore tani e shohin se Rusia ka nevojë për to më shumë sesa për të, dhe ata po përpiqen të marrin maksimumin prej saj,” është mendimi i Temur Umarov nga Fondacioni Carnegie për Paqe Ndërkombëtare.