Vetëm për një moment ishte si ta ktheje kohën pas. William dhe Harry, krah për krah me gratë e tyre, duke rrezatuar atë lloj energjie të mirë që të gjithë dikur e merrnim si të mirëqenë.

Ishte thuajse sikur ajo lidhje vëllazërore që ka munguar përgjatë dy viteve të fundit dhe tashmë ishte kthyer si me magji.

Sigurisht që ishte e sikletshme dhe nganjëherë të dy dukeshin të sforcuar, me Harry-n veçanërisht hezitues teksa nderuan kujtimin e gjyshes së tyre duke përshëndetur dashamirës dhe duke parë lulet jashtë portave të Kështjellës Windsor të shtunën pasdite.

Për 45 minuta, të dy çiftet lëvizën mes turmave, duke shtrënguar duart, duke pranuar ngushëllimet dhe lulet të cilat i vendosën në grumbullin ku ishin vendosur të tjerat, ndërsa falënderuan publikun për mirësinë e tyre.

Ishte sigurisht një rikthim i pamjeve të ngjashme nga një çerek shekulli më parë, kur, pas vdekjes së Princeshës Diana, vëllezërit përshëndetën vajtuesit jashtë Pallatit Kensington.

Edhe në fund të ecjes së tyre, ata qëndruan sërish së bashku. Të katërt hipën në të njëjtën makinë dhe, me Williamin shumë në krye në timon, u nisën në Long Walk në drejtim të Frogmore Cottage, në shtëpinë e vëllait dhe kunatës së tij në MB.

Të gjithë kanë të njëjtën pyetje në mendjet e tyre: A premton ky rikthim diçka më shumë? A është vërtet kjo një rrugë drejt pajtimit një apo ishte thjesht një armëpushim?

Nisma ishte e Princit William, por kërkoi që Harry të binte dakord. Të dy janë kokëfortë dhe të dy kanë fajësuar njëri- tjetrin për largimin.

Fakti që u bashkuan është edhe më mbresëlënëse duke pasur parasysh anashkalimin e dukshëm të Harry-t si ngjarje që u shpalosën në orët menjëherë para dhe pas vdekjes së Mbretëreshës të enjten.

Kur William fluturoi për në Skoci, ai u shoqërua nga xhaxhallarët e tij Andreë dhe Edward. Mungesa e Harrit mbetet e pashpjegueshme, por thashethemet janë të shumta.

Disa raporte kanë sugjeruar se ai kishte këmbëngulur që Meghan ta shoqëronte derisa iu vu në dukje se Kate nuk do të ishte atje për të mbështetur burrin e saj.

Rezultati ishte se në vend të kësaj Harry udhëtoi i vetëm me aeroplanin e tij privat por nuk mbërriti në Balmoral, vetëm disa orë pas vdekjes së gjyshes së tij. Në vend që të bashkohej me babanë dhe vëllain e tij, të cilët ishin strehuar në shtëpinë e Charles, Birkhall, ai mbeti në Kalanë Balmoral ku Duka i Jorkut dhe Konti i Wessex ishin bashkuar me Princeshën Anne.

“Dy darka po shtroheshin në pasurinë mbretërore atë natë dhe kishte një ndarje të qartë: njëra ishte për mbretin e ri dhe trashëgimtarin e tij, tjetra ishte për pjesën tjetër të familjes,” tha një i brendshëm.

William, i cili tashmë kishte menduar që me vëllain e tij të mund t’i shihnin lulet së bashku, i dërgoi mesazh Harrit – një tekst që ai e pranoi.

Sipas një burimi: “Kjo ndodhi shumë shpejt – me të vërtetë mbresëlënëse duke pasur parasysh se ata nuk e panë njëri-tjetrin në Skoci.”

Një gjë është e sigurt, se kjo nuk është bërë në drejtim të babait të tyre siç u raportua gjerësisht gjatë fundjavës. Një burim mbretëror tha “absolutisht nuk ishin rastësi”.

Megjithatë, shëtitja ishte planifikuar fillimisht për orën 16:30, por u shty për 45 minuta pasi vëllezërit komunikuan me njëri-tjetrin dhe u bashkuan.

Por me siguri nuk mund të jetë rastësi që në fjalimin e tij të parë televiziv si Sovran të Premten, Charles shprehu dashurinë e tij për Harry-n dhe Meghan-in. Kjo duhet ta ketë shtyrë William-in drejt atij vendimi.