David Beckham thuhet se u përball me Brooklyn Beckham për dramën mes Victoria Beckham dhe Nicola Peltz. “Unë nuk mendoj se David e ka humbur ndonjëherë durimin me Brooklyn ose ka pasur arsye për të folur ashpër me të, por diçka ka ndodhur,” tha një burim për Daily Mail të enjten. “Ai e kishte me të dhe i tha: “Ne nuk e bëjmë diçka të tillë në familjen tonë – dhe ti e di që ne nuk e bëjmë diçka të tillë në familjen tonë.” Në fund, mësohet se David i tha Brooklyn-it:

“Çfarë do të ndodhë më pas varet nga ju, por ne kemi mbaruar punë me dramën”. Sipas medias, David u mërzit nga komentet e bëra nga Peltz dhe Brooklyn në një intervistë për kopertinën e vjeshtës 2022 të Grazia US. Çifti i ri foli për mbulimin mediatik të marrëdhënies së Peltz me Victoria-n. “Për të qenë i sinqertë, gruaja ime është padyshim prioriteti im i parë dhe nuk dua ta shoh kurrë të mërzitur”, tha Brooklyn për median. “Kur njerëzit thonë gjëra qesharake, ne thjesht flasim për to dhe thjesht vazhdojmë. Ne e kemi 100 për qind mbështetjen e njëri-tjetrit dhe thjesht vazhdojmë së bashku.”

Peltz gjithashtu sqaroi vendimin e saj për të veshur një fustan nusërie nga Valentino në vend të një dizajni të Victoria Beckham. Ajo theksoi se Victoria i kishte komunikuar nënës së saj se atelieja e saj nuk mund ta bënte në kohë fustanin, prandaj ajo iu drejtua Valentino-s. Burimi i Daily Mail tha se David ishte me të vërtetë i tmerruar nga intervista e Grazia-s, sepse dukej se ata kishin ekspozuar çështjet e familjes në publik. Burimi gjithashtu pretendoi se vëllezërit më të vegjël të Brooklyn – Romeo, 20 vjeç dhe Cruz, 17 vjeç – janë lënduar gjithashtu nga komentet e çiftit.