Alejandro Balde është një nga sensacionet e Barcelonës dhe La Ligës në fillim të sezonit. Mbrojtësi i ri i majtë, i cili ka zënë vendin Jordi Albas, përfundon kontratën e tij në qershor 2024 dhe synimi i klubit katalanas është të zgjasë lidhjen e tij. Tashmë ka pasur kontakte mes palëve, por për momentin ato janë ndërprerë. Nuk ka nxitim.

Balde, 18 vjeç, është një nga xhevahirët më të mëdhenj të akademisë së Barcelonës. Mbrojtësi katalanas rinovoi kontratën e tij në korrik 2021. Ai ishte i lidhur deri në vitin 2024 dhe klauzola e tij ishte 500 milionë euro. Klubi i besoi atij, por përparimi i tij ka qenë spektakolar. Mbrojtësi bëri kapërcimin drejt ekipit të parë sezonin e kaluar, në të cilin luajti shtatë ndeshje, dy prej tyre si titullar. Ka pasur pesë ndeshje në La Liga dhe dy ndeshje në Champions League. Ai shtoi 206 minuta. Por këtë verë ai e ka befasuar Xavi Hernández, i cili i ka besuar formacionin në dëm të Jordi Albës.

Për momentin, ndërkombëtari U-21 vjeç, i cili erdhi në futbollin e moshave yë ‘blaugranave’ në vitin 2011 nga Espanyol. “Nuk pushon së habituri, që një djalë 18-vjeçar luan në këtë nivel. E shoh me shumë besim dhe personalitet dhe ai gjithashtu ka një gjendje të shkëlqyer fizike dhe do të na japë shumë. Ne kemi tre mbrojtës të majtë të një niveli të jashtëzakonshëm, ne ata do të japin shumë”,- tha Xavi Hernández pak ditë më parë, pas ndeshjes në ligë kundër Elçes, në të cilën i riu dha dy asistime.

Jordi Alba dhe Marcos Alonso janë opsionet e tjera të trajnerit. Pak ditë më parë ai e kishte vlerësuar edhe atë: “Balde luan sepse po bën shumë mirë. Ka pasur një parasezon shumë të mirë dhe e meriton të luajë. Nëse flasim për meritokraci, ky është momenti i tij. Jam shumë i lumtur për të. Ai po tregon një personalitet të madh. Ka një kapacitet shumë të mirë sulmues. Është një djalë spektakolar dhe stërvit shumë mirë”,- tha ish-mesfushori.

Klubi dëshiron ta lidhë dhe ta mbrojë, por ai po e merr me lehtësi. Ai beson se ka një diferencë kohore për të rinovuar, ajo përfundon në vitin 2024. Bisedimet kanë filluar dhe shpresojnë të rifillojnë pas disa muajsh. Ata nuk duan që ai të largohet.