Pas tensioneve në veri të Kosovës, mediat kosovare raportojnë se ushtarët e KFOR-it po pozicionohen në veri të vendit. Sipas KosovaPress, ushtarë të KFOR-it janë pozicionuar me tanket te fshati Rudare afër Zveçanit, si dhe rrugës së liqenit të Ujmanit në fshatin Zupc dhe në drejtim të Bërnjakut.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së i tah sot presidentit serb Aleksandër Vuçiç se do të rrisin prezencën ushtarake në veri dhe nëse do të ketë përshkallëzim situate janë të gatshëm të ndërhyjnë.