OKB-ja ka hequr kreun e njërës prej zyrave të saj në shërbim të palestinezëve pasi ajo postoi një postim në Twitter në të cilin dënonte “goditjet me raketa” të Xhihadit Islamik Palestinez gjatë konfliktit të fundit të Gaza-s. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i OKB-së për “The Times of Israel”.

Zbulimi erdhi disa ditë pasi Sarah Muscroft postoi në Twitter mbështetjen e saj për armëpushimin midis Izraelit dhe grupit terrorist palestinez pas tre ditë luftimesh.

Muscroft, e cila drejtoi Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare në Territorin Palestinez të Pushtuar, tha se, “jam e lehtësuar kur pashë një armëpushim të rënë dakord për t’i dhënë fund armiqësive që prekin si palestinezët ashtu edhe civilët izraelitë”.

“Një sulm i tillë pa dallim rakete i Xhihadit Islamik që provokon hakmarrjen izraelite është i dënuar. Siguria e të gjithë civilëve është parësore – armëpushimi duhet të mbahet”.

Ajo më vonë e fshiu postimin dhe kërkoi falje të nesërmen, duke thënë se “një nga postimet e mia të mëparshme ishte keqinformuar dhe unë e kam fshirë atë. Kërkoj falje sinqerisht për gjykimin tim të dobët. Të gjithë civilët – kudo – duhet të jenë në gjendje të jetojnë në paqe”.

Megjithatë, situata nuk u qetësua dhe Muscroft vazhdoi të mbyllte plotësisht llogarinë e saj në Twitter.

E-mailet drejtuar zyrtarit të lartë të OKB-së të premten morën një përgjigje automatike duke thënë se Muscroft ishte “në pushim vjetor”.

Por të shtunën, një zëdhënës i OCHA në Gjenevë i tha “Times of Israel” se Muscroft “do të caktohet në një rol të ri”.

Nuk ishte e qartë nëse ajo do të qëndronte në Jerusalemin Lindor.

“OCHA ka qenë e pranishme në territorin e pushtuar palestinez për 20 vitet e fundit, duke punuar për të ndihmuar në përmbushjen e nevojave humanitare, të udhëhequr nga parimet humanitare të neutralitetit, paanshmërisë dhe humanizmit”, tha Jens Laerke.

“Mbi dy milionë njerëz në territorin e pushtuar palestinez kanë nevojë për ndihmë – ata mbeten fokusi dhe prioriteti ynë i vetëm”.

OCHA në të kaluarën ka qenë shumë kritike ndaj politikave izraelite në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor.

Incidenti të kujtonte disi zhurmën palestineze pas konfliktit të vitit të kaluar në Gaza, kur kreu i atëhershëm i misionit të agjencisë palestineze të OKB-së për refugjatët në Gaza ra dakord gjatë një interviste me një kanal lajmesh izraelite se sulmet ajrore të IDF në Gaza ishin të sakta.

I pyetur nga “Channel 12” nëse është dakord me deklaratën, Matthias Schmale u përgjigj se, “unë nuk jam ekspert ushtarak, por nuk do ta kundërshtoja këtë. Kam gjithashtu përshtypjen se ka një sofistikim të madh në mënyrën se si ushtria izraelite goditi gjatë 11 ditëve të fundit.”

Ai sqaroi se sulmet izraelite ishin akoma më “të egra” se ato gjatë luftës së 2014 dhe se “kishte një humbje të papranueshme dhe të padurueshme jetësh nga ana e civilëve”.

Megjithatë, intervista shkaktoi reagime të menjëhershme dhe Schmale kërkoi falje brenda disa orësh.