Izraeli ka rihapu këtë të hënën pikat kufitare në Gaza pas një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Egjipti me grupin militant të Xhihadit Islamik që i dha fund shpërthimit më serioz të luftimeve rreth enklavës së paqëndrueshme palestineze në më shumë se një vit.

Të paktën 44 persona, përfshirë 15 fëmijë, u vranë gjatë 56 orëve të dhunës, që filloi pas sulmit ajror izraelit ndaj një komandanti të lartë të Xhihadit Islamik. Izraeli tha se kishte vepruar për të parandaluar një sulm të planifikuar nga grupi i mbështetur nga Irani..

Qindra njerëz të tjerë u plagosën dhe disa shtëpi u shkatërruan në Rripin e Gazës. Militantët palestinezë qëlluan më shumë se 1000 raketa mbi Izraelin, duke i dërguar banorët e zonave jugore dhe qyteteve të mëdha, përfshirë Tel Avivin, të ikin në strehimore.

Në një konferencë shtypi të transmetuar në stacionin pro-iranian Al Mayadeen pas armëpushimi të dilën vonë, udhëheqësi i Xhihadit Islamik Ziad al-Nakhala deklaroi: “Kjo është një fitore”.

Por Izraeli tha se Xhihadi Islamik ishte dobësuar.

“Nuk ka dyshim që Xhihadit Islamik iu dha një goditje e rëndë nga e cila do të duhet kohë për t’u rikuperuar,” tha një zyrtar ushtarak izraelit, duke vënë në dukje humbjen e dy komandantëve të lartë, të cilat ai tha se do të pengonin rëndë aftësinë e tij për të planifikuar dhe kryer operacione. .

Përveç dy komandantëve, zyrtarët izraelitë thanë se rreth 20 luftëtarë u vranë nga sulmet dhe u shkatërruan sasi të mëdha armësh antitank dhe objekte të prodhimit dhe magazinimit të raketave./REUTES