Galatasaray është gati të vendosë në tavolinë nje kontrate të rëndësishme për të bindur Dries Mertens të transferohet në Turqi. Klubi i ofroi ish Napolit një kontratë me vlerë 4 milionë euro neto në sezon plus bonuse, me rinovim automatik në rast kualifikimi në Champions League.

Për këtë, ka edhe përfitime të tjera si një shtëpi me shofer në dispozicion dhe më shumë: kontrata do të përfshinte gjithashtu 30 fluturime të Turkish Airlines për në Napoli dhe Bruksel. Një ofertë e rëndësishme dhe e mirëstrukturuar, për të cilën sulmuesi tashmë reflekton konkretisht: lojtari do të ishte gati ta pranonte!

Dries Mertens nuk do të veshë më fanellën e Napolit, por sulmuesi belg ka zgjedhur ta mbajë rezidencën në Posillipo, ku golashënuesi më i mirë i historisë italiane do të jetojë me familjen në fund të karrierës së tij. Nderkohe per dashurine ndaj Napolit ka refuzuar oferten e Juventusit per 2 sezone me 4 mln euro ne sezon.

Pas përshëndetjes për tifozët dhe qytetin përmes letrës-postimit të publikuar në Instagram, e cila emocionoi shumë tifozë dhe ish-shok skuadre, ndërkohë nga qyteti ka mbërritur një pozicion i rëndësishëm, përmes kryetarit të bashkisë Gaetano Manfredi, i cili shpalli fillimin e ndeshjes. procesi i dhënies së shtetësisë nderi të Napolit për Mertens.

Lajmin e dha vetë Manfredi në margjinat e këshillit bashkiak: “ Kam pasur shumë lutje si nga bashkia e qytetit, ashtu edhe nga shumë qytetarë – tha Manfredi – Të gjithë i goditur nga lidhja e Mertens me qytetin, dëshmuar edhe nga dëshira e tij për të. mirëmbajë shtëpinë në Napoli.

Ne do të fillojmë procesin e dhënies së shtetësisë nderi sepse më duket jo vetëm e përshtatshme, por edhe një njohje për një bashkëqytetar që ka dhënë kaq shumë nga pikëpamja sportive dhe gjithashtu shumë për qytetin dhe shpresoj se do ta bëjë. vazhdoni ta bëni këtë”.