Shefi i al-Qaedas, Ayman al-Zawahiri u vra nga forcat amerikane gjatë një sulm me dron në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul.

Një zyrtar i lartë në administratën e Biden-it u citua të thoshte nga agjencia e lajmeve AFP se Zawahiri ishte në ballkonin e një shtëpie në Kabul kur u shënjestrua me dy raketa Hellfire.

E quajtur gjithashtu “bomba ninja”, raketa është bërë arma e zgjedhur e SHBA-ve për të vrarë liderët e grupeve ekstremiste duke shmangur viktimat civile.

Raketa është lëshuar nga një dron Predator.

Ai nuk ka kokë lufte, por vendos gjashtë tehe të cilat fluturojnë me shpejtësi të lartë, shtypin dhe presin personin e synuar.

Kjo është arsyeja pse quhet “xhinsu fluturues”, sipas reklamës televizive të vitit 1980 për thikat japoneze të kuzhinës që presin pastër nëpër kanaçe alumini dhe do të mbeten krejtësisht të mprehta.

Disa foto të postuara në internet tregojnë ndikimin e këtyre raketave.

Një nga këto foto të vjetra në Twitter pretendon se tregon një makinë të shkatërruar nga Hellfire R9X në Idlib, Siri.

Pentagoni dhe CIA – dy agjencitë që ndërmarrin atentate në shënjestër – nuk e kanë pranuar kurrë përdorimin e raketës Hellfire R9X.

Sipas Wall Street Journal (WSJ), raketat lindën pasi ish-presidenti amerikan Barack Obama theksoi shmangien e vdekjeve të civilëve në sulmet ajrore amerikane në Afganistan, Pakistan, Irak, Siri, Somali, Jemen dhe vende të tjera.

Varianti R9X i Hellfire përdoret vetëm në rrethana specifike, veçanërisht kur është identifikuar një udhëheqës terrorist.

Ai synon të kufizojë dëmtimin në krahasim me raketat tipike duke reduktuar rrezikun e vrasjes së civilëve të pafajshëm rreth objektivit.

Arma ishte në zhvillim e sipër që në vitin 2011, thuhet më tej në raport.

Duke cituar zyrtarë të Departamentit amerikan të Mbrojtjes, raporti i WSJ-së tha se raketa Hellfire është përdorur pesë herë, përfshirë në operacionet në Libi, Siri, Irak, Jemen dhe Somali.

Hellfire R9X është pak më shumë se 1 metër e gjysmë i gjatë dhe peshon pak më shumë se 45 kilogramë dhe nuk lë pas asnjë gjurmë si predha të djegura.

Gjatë tre viteve të fundit ka pasur vetëm 11 raste të konfirmuara që kanë të bëjnë me armën.

Shumë prej tyre ndodhën në Siri, megjithëse raketa R9X besohet të jetë përdorur në Afganistan, Libi, Somali dhe Jemen.

Mbrojtësit e të drejtave të njeriut kanë hedhur dyshime mbi idenë se R9X është një alternativë njerëzore ndaj raketave më konvencionale dhe dronëve të armatosur.

R9X, ose për t’i dhënë emrin e tij të plotë AGM-114R9X, është një raketë ajër-tokë (AGM) me gjashtë tehe të raportuara.

Nuk kishte asnjë imazh publik të kësaj rakete përpara se të hidhej.

Megjithatë, duke pasur parasysh se R9X është një version i modifikuar i familjes së mirënjohur të raketave Hellfire (kodi 114), dhe bazuar në fragmentet e gjetura nga skena e sulmeve, është e mundur të bëhet një supozim i mirëmenduar se si duket.