Sky News ka publikuar një artikull që tregon se si hakerat rusë kanë ndërmarrë një sulm frontal kibernetik ndaj vendeve të NATO-s. Më poshtë artikulli i SKY, i cili tregon mënyrën e sulmit i cili është i njëjtë edhe në Shqipëri, si vënd anëtar i NATO por edhe anëtar e President i KS në OKB. Lexo.al po e sjell artikullin e pështatur nga SKY:

Spiunët kibernetikë të dyshuar se punojnë për shërbimin e inteligjencës së jashtme të Rusisë (SVR) po synojnë vendet e NATO-s në një fushatë hakerimi të fundit, sipas një raporti të ri të industrisë.

Hakerët po përdorin Google Drive dhe Dropbox për të shmangur zbulimin, tha kompania e sigurisë kibernetike Palo Alto.

Përpjekjet për hakerim kanë përfshirë emaile mashtruese që përmbajnë te bashkengjitur një axhendë për një takim të ardhshëm me një ambasador. Kete ata e perdorin si joshje, dhe keto emaile u janë dërguar disa misioneve diplomatike perëndimore dhe të NATO-s midis majit dhe qershorit të këtij viti.

Një zëdhënës i Dropbox tha për Sky News: “Ne mund të konfirmojmë se kemi punuar me partnerët tanë të industrisë dhe studiuesit për këtë çështje dhe kemi çaktivizuar menjëherë llogaritë e përdoruesve.”

Palo Alto vlerësoi se sulmuesit janë pjesë e së njëjtës organizatë të fajësuar për shkeljen e SolarWinds në vitin 2020, e cila u dha spiunëve rusë akses në rrjetet e të paktën nëntë agjencive qeveritare amerikane.

Suksesi i atij operacioni spiunimi – i cili u zbulua vetëm kur hakerët vendosën të vidhnin te dhena nga kompania amerikane e sigurisë kibernetike Mandiant – shkaktoi një përgjigje të rëndësishme nga autoritetet amerikane.

Kjo bëri që SHBA të shpallte sanksione të reja ndaj Rusisë dhe zyrtarëve të saj, megjithëse zëdhënësit e qeverisë ruse mohuan vazhdimisht se ishin fajtorë.

Në atë kohë, presidenti i Microsoft, Brad Smith e quajti sulmin e zinxhirit të furnizimit “sulmi më i madh dhe më i sofistikuar që bota ka parë ndonjëherë” megjithëse disa komentues e kritikuan këtë përshkrim.

Ndryshe nga grupet e hakerave të lidhura me GRU, agjencia e inteligjencës ushtarake të Rusisë, SVR konsiderohet të kryejë operacione më të fshehta.

Agjencia e Infrastrukturës së Sigurisë Kibernetike të SHBA-së tha se hakerët e SVR kanë “dëshmuar durim, siguri operacionale dhe tregti komplekse” në sulmet e mëparshme.

Kur u zbulua se hakerat e GRU kishin shkelur Komitetin Kombëtar Demokratik pas zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA, studiuesit zbuluan se SVR kishte qenë gjithashtu i pranishëm në ato rrjete – dhe në fakt kishte qenë tashmë atje prej një viti.

Dy organizatat dukej se nuk ishin në dijeni të përpjekjeve të njëra-tjetrës.Përpjekjet e fundit për spiunazh vijnë ndërsa aleanca e NATO-s përgatitet të mirëpresë dy vende anëtare të rija në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Në qershor, aleanca konfirmoi se Suedia dhe Finlanda do të ftohen zyrtarisht për t’u bashkuar në të njëjtën kohë kur njoftoi një “koncept të ri strategjik”. https://news.sky.com/story/russian-cyber-spies-targeting-nato-countries-in-new-hacking-campaign-12654964