Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer akuza mes tyre për një sulm raketor që ka vrarë dhjetëra të burgosur ukrainas në rajonin lindor të Donetskut.

Ministria ruse e mbrojtjes publikoi një listë të të burgosurve ukrainas të luftës për të cilët tha se u vranë dhe u plagosën në atë që tha se ishte një sulm raketor nga ushtria ukrainase.

Ai tha se sulmi nga raketat Himars të prodhuara nga SHBA kishte vrarë 50 të burgosur dhe plagosur 73 të tjerë, raporton Reuters.

Forcat e armatosura të Ukrainës mohuan përgjegjësinë, duke thënë se artileria ruse kishte shënjestruar burgun për të fshehur keqtrajtimin e atyre që mbaheshin atje.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, shprehu ngushëllimet e tij për vdekjet në një telefonatë me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba, sipas një deklarate të Departamentit të Shtetit. Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara që të “bëjnë përgjegjës Rusinë për mizoritë e kryera nga forcat e saj kundër popullit të Ukrainës”, tha Blinken. Kombet e Bashkuara janë të gatshme të dërgojnë një grup ekspertësh në Olenivka për të hetuar incidentin, nëse merr pëlqimin nga të dyja palët, tha zëdhënësi i OKB-së Farhan Haq.