Britania po përgatitet për dy ditë me temperatura rekord, me paralajmërimin e parë të kuq të lëshuar nga Anglia për nxehtësinë ekstreme në pjesën më të madhe të vendit.

Ekspertët thonë se është e mundur që temperatura të mund të arrijë deri në 43 gradë celsius.

Është shpallur një emergjencë kombëtare dhe disa shkolla kanë kaluar në mësim në distancë ose i kanë dërguar nxënësit në shtëpi herët.

“Ne mendojmë se sot po përjetojmë ditën më të nxehtë në historinë e Britanisë së Madhe, me temperaturat më të nxehta në juglindje, por në fakt temperaturat më të larta i presim nesër, dhe ato do të jenë më në veri teksa ajri i ngrohtë shtyn drejt veriut”, tha sot Profesoresha Penelope Endersby për BBC Radio 4.

Më tej ajo shtoi: “Pra, nesër ne do të shohim me të vërtetë mundësinë që temperatura të arrijë në 40 gradë ose sipër kësaj shifre. 41 nuk është jashtë liste. Ne kemi marrë si model edhe 43, por shpresojmë që të mos jetë aq e lartë”.

Ndërkohë ndërprerje priten në të gjithë hekurudhat sot dhe nesër, me Rrjetin Hekurudhor dhe kompaninë Transporti për Londrën që u bëjnë thirrje njerëzve të udhëtojnë vetëm nëse është e nevojshme.

Shefat e shëndetësisë kanë paralajmëruar se “nxehtësia e egër” që parashikohet të godasë Britaninë e Madhe në ditët në vijim do të marrë edhe jetë njerëzish.

Një djalosh i tretë adoleshent ka vdekur teksa gjendej në vështirësi në ujë. Policia u thirr kur djali 16-vjeçar u zhduk në Bray Lake, pranë Maidenhead, Berkshire, në orën 11:45 të mëngjesit të sotëm.

Shefi i Policisë së Luginës së Thames, Michael Greenwood tha: “Kjo është një tragjedi absolute në të cilën një djalë i ri ka vdekur pasi u gjend në vështirësi në ujin e liqenit Bray”.

“Bray Lake” është kampioni kryesor i sporteve ujore të Berkshire me aktivitete duke përfshirë lundrimin, hipjen me vozitje dhe notin në ujë të hapur.

Pesëdhjetë e tre shkolla në Buckinghamshire janë mbyllur dhe kanë dërguar nxënësit në shtëpi për të mësuar nëpërmjet programeve online për shkak të nxehtësisë ekstreme.

Nxënësit e tjerë në qark do të dërgohen në shtëpi nga shkolla herët për të shmangur pjesën më të nxehtë të ditës.

Tetë shkolla në Nottinghamshire do të mbyllen dhe një burim i drejtorisë ka thënë se do të mbyllë katër shkolla në Uorçestershair sot dhe ndoshta nesër.

Mercian Educational Trust u tha prindërve: “Sitet dhe mjediset e shkollave tona nuk janë të dizajnuara për të akomoduar rehat nxënësit dhe stafin në temperaturat e parashikuara për periudha të gjata”.

Shumë nxënësve u është thënë se mund të veshin kompletet e tyre PE në shkollë, ndërsa disa kanë anuluar ditët sportive ose ngjarje të tjera në natyrë.

Stockport Academy, një nga shkollat ​​që ka anuluar një ditë sportive, u tha prindërve dhe nxënësve: “Studentët mund të veshin komplete PE ose uniforma pa xhaketa dhe kravata. Ne jemi të fokusuar në mbajtjen e studentëve tanë të sigurt dhe të rehatshëm gjatë gjithë kësaj periudhe të nxehtësisë ekstreme.”

Trafiku në rrugët e Britanisë së Madhe ka rënë ndjeshëm prej të nxehtit. Lëvizja e automjeteve ka rënë me 10% në Londër, Birmingham, Bristol dhe Glasgoë këtë mëngjes.

Analiza javë pas jave nga “TomTom”, kompania e navigimit satelitor, tregoi se nivelet e trafikut ishin ulur ndjeshëm pasi britanikët po punojnë nga shtëpia dhe kanë anuluar takimet.

AA ka paralajmëruar se makinat mund të ndihen si “mikrovala të lëvizshme” dhe u bëri thirrje shoferëve të përgatiten për udhëtime të nxehta duke paketuar ushqime, ilaçe dhe ujë, dhe duke u siguruar që kafshët shtëpiake dhe fëmijët të mos lihen në sediljet e pasagjerëve.

Kompania e avarive gjithashtu këshilloi shoferët që të niseshin për në punë herët, kur temperaturat janë më të ftohta, për të zvogëluar shanset e mbinxehjes së motorit të tyre – shkaku më i zakonshëm i avarive në mot të nxehtë.

Drejtuesit duhet gjithashtu të kontrollojnë sistemin e ftohjes së automjetit të tyre me një mekanik, veçanërisht pronarët e makinave të vjetra, thanë ekspertët.

Shitësit me pakicë po raportojnë “freskuese-maninë” në dyqane pasi britanikët janë të dëshpëruar për t’u qetësuar dhe blejnë freskuese elektrike në shifra rekord.

Currys pati javën e tij më të madhe të shitjeve të freskueseve këtë vit, me një rritje prej 300% në tre ditët e fundit krahasuar me një javë më parë.

Sainsbury’s tha se shitjet javore të tyre ishin rritur me gati 2,000% dhe tregu online OnBuy tha se shitjet ishin rritur me 1,630%.

Lara Brittain, eksperte e pajisjeve në Currys, tha: “Kombi do të marrë masa të gjata për të mbajtur relaksin nga temperaturat në rritje, duke blerë të gjitha llojet e produkteve në javët e fundit. Currys ka parë një rritje 300% në shitjen e freskueseve në tre ditët e fundit në krahasim me javën e kaluar. Javën e kaluar kemi regjistruar shitjen e mbi 17,000 freskueseve që është një rekord për këtë vit.

Royal Mail ka këshilluar stafin, veçanërisht ata që dërgojnë postën në këmbë, që duhet të kthehen në zyrë në vend që të rrezikojnë të sëmuren nga vapa.

Royal Mail tha se megjithëse po bëheshin përpjekje për të siguruar një shërbim të qëndrueshëm, disa nga zonat më të nxehta mund të shihnin ndërprerje të shërbimeve të rregullta.

Paralajmërimi erdhi pasi sindikatat u bënë thirrje punëdhënësve që të sigurojnë që ata të ndërmarrin vlerësime të reja të rrezikut për punën në kushte ekstreme.

Unison, sindikata më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar, tha se shefat duhet të reduktojnë periudhat e punës, të vendosin pushime shtesë dhe të ofrojnë pushime uji për ata që janë prekur më keq. Sindikata tha se punëdhënësit duhet të ofrojnë një vlerësim “të përshtatshëm dhe të mjaftueshëm” të rreziqeve që më pas duhet t’i komunikohen stafit, duke vënë në dukje detyrën ligjore për të mbrojtur punonjësit.

Ai tha se puna e mundimshme duhet të shmanget aty ku është e mundur dhe rekomandoi përdorimin e ventilatorëve dhe për ata që mbajnë PPE të ngrohta për të siguruar që stafi mund të kontrollojë nëse kolegët e tyre vuajnë nga stresi i nxehtësisë.

Operatorët hekurudhor kanë raportuar një numër të lartë pasagjerësh që shkojnë në bregdet pavarësisht paralajmërimeve për të mos udhëtuar.

Govia Thameslink, e cila operon shërbimet në Brighton, tha se shërbimet e kompanisë “tani janë shumë të ngarkuara midis Londrës dhe Bregut të Jugut”.

Operatori u bëri thirrje pasagjerëve të udhëtojnë vetëm nëse udhëtimi i tyre ishte thelbësor dhe po paralajmëron se udhëtimet e kthimit mund të ndërpriten rëndë më vonë.

Network Rail ka thënë se linja kryesore e Bregut Lindor do të mbyllet nga Londra në York dhe Leeds të martën. Itinerari kalon nëpër zona që parashikohet të durojnë disa nga temperaturat më të larta dhe linja ka disa karakteristika infrastrukturore – duke përfshirë portat e kabllove elektrike me tela dhe jo trarët e çelikut – që e bëjnë atë pak më të brishtë në nxehtësinë ekstreme në krahasim me linjat e tjera kryesore.