Goditja e parë e verës dhe historike ne Serie A per Monza-n e sapo ngjitur per here te pare! Nga Interi, pasi i perfundoi kontrata, mbërrin Andrea Ranocchia për të përforcuar mbrojtjen, i cili do të jetë lojtar bardhekuq nga 1 korriku. Mbrojtësi me përvojë nga Umbria, i cili largohet nga Interi pas 223 paraqitjeve në të gjitha garat, ka nënshkruar kontratë deri më 30 qershor 2024. I lindur në Assisi më 16 shkurt 1988, ai bëri debutimin e tij profesional me Arezzo nën drejtimin e Antonio Conte, i cili e bëri debutimin në Serie B në moshën 18 vjeçare.

Në verën e vitit 2008 ai u ble bashkërisht nga Genoa, e cila e shiti përkohësisht te Bari.Në Pulia ai gjeti Antonio Conte, me të cilin e përqendroi menjëherë ngjitjen në Serie A. Në sezonin e tij të parë në Serinë A, ai është ndër zbulimet e Barit të Venturës, i cili zë vendin e dhjetë të shkëlqyer. Në verën e vitit 2010 ishte Interi ai që në partneritet me Genoan siguroi kartonin e mbrojtësit në zhvillim.

Pas gjashtë muajsh me rossoblù, në janar 2011, Ranocchia filloi zyrtarisht aventurën e tij me Nerazzurri, e cila do të zgjasë njëmbëdhjetë sezone, me dy periudha në Sampdoria në 2016 dhe në Angli, në Hull City, në 2017.

Te Inter, Ranocchia trashëgon shiritin e kapitenit të Zanettit, duke e mbajtur atë në sezonin 2014-15 dhe fiton një Scudetto, një Superkupë të Italisë dhe dy Kupa të Italisë, e fundit e fituar më 11 maj kundër Juventusit. Në përgjithësi ai ka 215 paraqitje në Serie A, 34 mes Champions dhe Europa League dhe gjithashtu ka veshur fanellën e kombëtares 21 herë. Ranocchia tani po i bashkohet Monzas së sapo promovuar në Serinë A, ku sjell përvojë, personalitet dhe mentalitet fitues…