Parlamenti i Ukrainës tha këtë të enjte se 32 gazetarë janë vrarë gjatë pushtimit rus të Ukrainës, i cili nisi më 24 shkurt.

Shifra vjen vetëm disa ditë pasi gazetari francez Frédéric Leclerc-Imhoff u vra në Ukrainë pasi u godit nga predha gjatë mbulimit të një operacioni evakuimi.

Gazetari 32-vjeçar, i cili punonte për kanalin e lajmeve 24-orëshe BFMTV, ishte në rrugën për në Lysychansk pranë qytetit lindor të Severodonetsk në Luhansk kur ndodhi sulmi.

Media tha se ai po mbulonte operacionin humanitar në një automjet të blinduar dhe ishte viktimë e predhave.

Këtë javë, forcat ruse kanë vazhduar ofensivën e tyre përgjatë krahut lindor të vendit dhe kanë avancuar ngadalë drejt qendrës së Severodonetsk.

189 milje në jug të kufirit rus, qyteti i rrënuar është një nga zonat e fundit në rajonin lindor të Luhanskut ende nën kontrollin e Ukrainës.