Merkato e madhe është zhbllokuar! Nga Manchester City që njoftoi goditjen e madhe Haaland, te Real Madridi që zyrtarizoi Tchouameni dhe Rudiger përmes PSG-së që mbajti Mbappé dhe Bayern Munich i cili, pas Gravenberch, kryen operacionin fitues me Sadio Mané.

Liverpool sakaq ka zyrtarizuar Darwin Nunez! Po Barcelona? Blaugrana nuk po kalon një moment lulëzimi, por shitja e aseteve të ndryshme të korporatave mund të sjellë para në arkë për t’u riinvestuar për të forcuar fuqinë punëtore. Në veçanti, Xavi, raporton AS, do të kishte bërë presion mbi presidentin Laporta duke sinjalizuar dy shartime që të shënohen në kohën më të shkurtër të mundshme: Lewandowski dhe Koundé.

Por, gazetari Juanmarti sot ka dhene azhornime te rendesishme dhe aspak optimiste… “Ankth brenda Barçës në lidhje me Lewandowskin, pasi Bayern nuk iu përgjigj ofertës së parë. A do ta beje te e dyta? Gjermanët, që nga sot, ende po llogarisin te Lewandowski, pavarësisht ardhjes së Mane. Robert Lewandowski shpreson për një kthesë të situatës. Polaku do vetem katalanasit dhe nuk e sheh veten te Bayern.

Situata nuk është e favorshme sot, por ka ende verë përpara dhe Barça do të përpiqet në tokë, det dhe ajër të fitojë Lewandowskin. Është një prioritet dhe strategji të tjera alternative po shqyrtohen për të adresuar operacionin (edhe pse ai mbetet i bllokuar gjatë ditëve)”