Të humbasësh objektivin e një sezoni në sekondën e fundit është një shaka e tmerrshme, është për këdo, në çdo aspekt dhe fushe. Historia e sportit është plot befasi, për atletët apo ekipet. Por ajo e pësuar nga Monaco, në ditën e fundit të Ligue 1 2022, është vërtet e pabesueshme.

Dita e fundit e kampionatit u zhvillua në Francë të shtunën dhe vëmendjen e mori e gjithë PSG e cila rinovoi kontratën me Mbappé. Një rinovim faraonik. Sulmuesi ka festuar me tifozët e tij dhe ka shënuar hat-trick në ndeshjen ndaj Metz.

Por në realitet kishte shumë më tepër për të ndjekur, sepse ishte lufta për të mos rënë nga kategoria dhe lufta për vende në Evropë: Konferenca, Europa League dhe Champions. Situata ishte e qartë, por në gjysmë të rrugës. Sepse vendi i dytë dhe i tretë ishin vetëm çështje e Marsejës dhe Monakos, por i treti i klasifikimit të kampionatit francez konteston play-offin e Champions League në gusht. Pra, vendi i dytë vlen ari.

90 minutat ishin shumë intensive. Marseille në shtëpi priti Strasburgun që po luante për një vend në Evropë, pra një kundërshtar i komplikuar, i cili megjithatë u mund qartë: 4-0. Tre gola u shënuan nga ish-lojtarët e Romës: Gerson (dy) dhe Cengiz Under.

Në të njëjtën kohë, Monaco ishte duke luajtur në fushën e Lens, të cilët pasi kaluan në epërsi u barazuan dhe kaluan përsëri nga klubi i Principatës që kaloi përpara me Ben Yedder. Situata në atë kohë ishte në favor të Monacos, falë një golavarazhi më të lartë.

Vija e finishit ishte afër, vendi i dytë me synimin për Ligën e Kampionëve dukej se ishte përfunduar. Por në minutën e 96-të Lens shënoi golin 2-2. Ignatius Ganago shënon një gol që Monaco nuk do ta harrojë kurrë.

Një goditje e vërtetë. Barazimi i Lens dhe lamtumirë kualifikim direkt. Në Velodrome ka festë, rikthehet Champions League. Monaco është i detyruar në turin paraeliminator. Në fund të lojës, lojtarët e Lens ngushëlluan ata të Monakos, të cilët pas barazimit ranë përtokë të dëshpëruar.