Është shkruar më shumë se 2000 vjet më parë dhe pija e përgatitur shëron kolesterolin, diabetin, pastron gjakun dhe forcon sistemin imunitar. Ajo gjithashtu rinovon ndjeshëm trupin.

Një përzierje e limonit, xhenxhefilit dhe hudhrës ndikon në uljen e nivelit të kolesterolit, redukton diabetin, pastron gjakun dhe forcon sistemin imunitar.

Përgatitja e kësaj përzierjeje është shumë e thjeshtë. Përdorej nga murgjit e vjetër në manastire, por edhe nga murgjit tibetianë.

Përgatitja:

300 g hudhër
1 kg limon
200 gram rrënjë xhenxhefili
Duhet të grini imët 300 gr hudhër, 200 gr xhenxhefil dhe ta përzieni me 1 kg limon, të cilin më parë e keni grirë në një mulli mishi.

Masën që rezulton vendoseni në një tenxhere dhe derdhni 1,5 litra ujë dhe ziejini në zjarr të ulët për vetëm 15 minuta. Më pas hiqeni tiganin nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Hidheni në një kavanoz qelqi të veshur me letër alumini.

Merrni një lugë gjelle nga ilaçi çdo mëngjes në stomak bosh për 25 ditë.

Më pas bëni një pushim për 10 ditë dhe më pas përsëritni procedurën.