Soccer Football - Serie A - AC Milan v Atalanta - San Siro, Milan, Italy - May 15, 2022 AC Milan's Rafael Leao celebrates scoring their first goal REUTERS/Daniele Mascolo

Milani është më pranë se kurrë fitimit të titullit kampion në Serinë A. Djemtë e drejtuar nga Stefano Pioli kanë mposhtur me rezultatin e pastër 2-0

Atalantën dhe teksa ka mbetur edhe një javë nga përfundimi i kampionatit u mjafton një barazim për t’u shpallur kampionë.

Fillimisht ishte Rafael Leao që kaloi në avantazh kuqezinjtë në minutën e 56’ ndërsa Teo Hernandez pas një sprinti prej 60 metrash në minutën e 75′ ka vulosur fitoren e ekipit të tij.

Me këtë rezultat Milani mban vendin e parë me 83 pikë, 5 pikë më shumë se Interi i vendit të dytë që sonte në darkë udhëton drejt Kaljarit.

Teksa është konsumuar java e 37’ e Serisë A, kuqezinjve të Piolit u mjafton një barazim në ndeshjen përmbyllëse, atë ndaj Sassuolos, për t’u shpallur kampionë. (Lexo.al)