Milan, Inter apo Napoli? Gara për titullin e Serie A (2021-2022) ka hyrë zyrtarisht në korsinë finale dhe, duke përjashtuar surprizat e bujshme, tri skuadra janë përfshirë me shanse praktikisht identike për suksesin përfundimtar. Aq sa nuk duket absolutisht e përjashtuar hipoteza mbylljes së kampionatit me pikë të barabarta nga dy apo edhe tri skuadra.

Po çfarë do të ndodhte në atë rast? Kriteret për dhënien e titullit në Itali janë si më poshtë: Pikët në ndeshjet direkte; diferenca e golave (golaverazhi) ​​në ndeshjet kokë më kokë; diferenca e përgjithshme e golaverazhit; totali i golave të realizuar; shorti. Nëse dy milanezët e përfundojnë me pikë të barabarta, do të ishin kuqezinjtë triumfuesit. Kjo për shkak se e fituan ndeshjen e fazës së dytë, pas barazimit në derbin e parë. Interi në vend të kësaj do të fitonte titullin nëse e arrin finishin në pikë të barabarta me Napolin, me blutë e mundur në “San Siro”.

Do të ishte më e ndërlikuar nëse Milani dhe Napoli do ta mbyllnin me pikë të barabarta, duke qenë se përballjet direkte përfunduan me të njëjtin rezultat (0-1), një herë në favor të bluve dhe një herë tjetër të kuqezinjve. Prandaj, diferenca përfundimtare e golave ​​do të ishte e vlefshme. Në rast të barazimit të mëtejshëm, numri i golave ​​të shënuar në total do të vendoste. Së fundi, nëse të tria skuadrat do ta mbyllnin me pikë të barabarta, do të hynte në lojë klasifikimi i shkëputur ose klasifikimi i krijuar duke marrë parasysh vetëm përplasjet mes Milanit, Interit dhe Napolit, që do t’i shpërblente kuqezinjtë.