Lideri Çeçen Ramzan Kadyroiv, i ka sugjeruar Putinit që të përdorë armët bërthamore në rast se mercenarë të huaj do të luftonin në krah të Ukrainës.

Kadyrov i cili njihert ndryshe me nofkën “qeni i sulmit” është krahu i djathtë i Vladimir Putin, dhe njihet për mënyrën e tij të egër të të bërit të gjërave.

I mbiquajtur ‘qeni i sulmit’ i Putinit, ai lejohet të sundojë Çeçeninë si mbretërinë e tij personale në këmbim të besnikërisë absolute ndaj presidentit rus, një pasuri e paçmuar për Kremlinin pas dy rebelimeve të përgjakshme çeçene në vitet 1990.

Ai u promovua në gjeneral-lejtnant muajin e kaluar për rolin e tij në pushtimin, i cili thuhet se ka parë luftëtarët çeçenë të vendosur në detyra që kërkojnë brutalitet ekstrem.

Disa thuhet se janë caktuar të marrin në pyetje civilët në Mariupol, ndërsa të tjerët patrullojnë pas forcave të vijës së parë dhe qëllojnë dezertorët.

Në një video të re të xhiruar nga brenda pallatit të tij në Çeçeni, Kadyrov i thotë kamerës: “Çfarë do të bëja? Unë do të pastroj menjëherë Luhanskun dhe Donetsk dhe do të filloja të punoja më tej. Unë do të deklaroja: Nëse ndonjë mercenar vjen në Ukrainë, ne do të shkonim në një sulm me armë taktike bërthamore në një moment të caktuar. Pra nuk na tallën. NATO, Perëndimi, janë në luftë me ne. Kjo nuk është shaka.’

Komandanti i luftës nuk specifikoi se cilët mercenarë i referohet dhe nuk ka asnjë tregues se luftëtarët me pagesë përgatiten të hyjnë në Ukrainë në emër të ndonjë prej aleatëve të saj perëndimorë.

Ai vazhdoi të këmbëngulte se Rusia do të pushtonte kryeqytetin e Kievit, pavarësisht se ishte zmbrapsur me sukses nga kundërsulmet e Ukrainës dhe rifokusoi përpjekjet e saj në rajonin lindor të Donbasit.

Ai shtoi: “Detyrat janë të qarta. Do të ketë një ofensivë jo vetëm në Mariupol, por edhe në vendbanime, qytete dhe fshatra të tjera, për të liruar Luhanskun dhe Donetsk para së gjithash.

“Ky qëllim u vendos nga komandanti suprem, presidenti ynë i dashur Vladimir Putin. Pas kësaj, ne do të marrim Kievin dhe të gjitha qytetet e tjera…

“Ka pyetje nga njerëzit se që kur u larguam nga Kievi, nuk planifikojmë ta marrim atë dhe Rusia i dorëzohet Ukrainës.

“Ju siguroj se nuk do të ketë asnjë hap prapa. Ka pasur konfuzion, momente të tilla ndodhin me strategjinë e luftës.

“Një gjest vullneti i mirë u keqkuptua nga armiqtë tanë.”

Ai më pas tregon hartat e kamerës që supozohet se tregojnë përfshirjen e tij në planifikimin e luftës.

Shkalla e rëndësisë së tij në strategjinë është e panjohur dhe ekspertët kanë spekuluar se ai po përdor rolin e tij të luftës për të frikësuar kundërshtarët në Çeçeni po aq sa për të demonstruar besnikëri ndaj Putinit.

Ai më parë mburrej se e kishte çuar djalin e tij 14-vjeçar, një nga dhjetëra fëmijë, në vijën e parë të frontit në Mariupol.