Qeveria talebane në Afganistan këtë të dielë ka bërë thirrje për rinisjen e fluturimeve ndërkombëtare, duke premtuar bashkëpunim të plotë me linjat ajrore dhe duke siguruar që problemet në aeroportin e Kabulit janë zgjidhur. Lajmi është bërë nga një deklaratë e ministrisë së Jashme, si një mundësi për të hapur vendin për brohoritjet ndërkombëtare pas rënies së një qeverie pro-perëndimore muajin e kaluar.

Një numër i kufizuar i udhëtarëve dhe ndihma e fluturimit operohen nga aeroporti. Por fluturimet normale politike nuk kanë rifilluar që kur aeroporti u mbyll, pas evakuimit kaotik të dhjetëra mijëra afganëve të huaj dhe të cenueshëm pas pushtimit talebanë të Kabulit. Aeroporti, i cili u dëmtua gjatë evakuimit, që atëherë është rihapur, me ndihmën e ekipeve teknike nga Katari dhe Turqia.

Edhe pse disa linja ajrore, të tilla si Pakistan International Airlines, ofrojnë shërbime të kufizuara dhe një numër udhëtarësh mund të gjejnë vende në fluturime, çmimet janë, në shumë raste, më të larta se normale. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Abdul Kahar Balki tha se pezullimi i fluturimeve ndërkombëtare do të parandalonte shumë afganë që të ktheheshin nga jashtë dhe gjithashtu do të parandalonte njerëzit që të udhëtonin për punë ose studim./