Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel sot në mbrëmje për një takim pune në Pallatin Elysee në Paris. Sipas burimeve të Elysee, darka e përbashkët do të përqëndrohet në situatën në Afganistan dhe Sahel.

Ata gjithashtu duan të flasin për presidencën e ardhshme franceze të Këshillit të BE -së. Franca merr presidencën e radhës në janar 2022. Merkel do të japë dorëheqjen si kancelare këtë muaj, pas 16 vitesh në krye të politikës gjermane kur zgjidhet Bundestagu i ri. Vizita e saj e lamtumirës me Macron është planifikuar për një datë të mëvonshme.

Sipas Elysee, kjo është planifikuar në një format personal pas zgjedhjeve gjermane. Macron ka takuar tashmë kandidatët kancelarë të social-demokratëve (SPD) dhe demokristianët e Merkelit (CDU), Olaf Scholz dhe Armin Laschet, në Paris javën e kaluar.