Në Pallatin e Kongreseve po zhvillohet ceremonia përkujtimore në nderim të oficerit, Saimir Hoxha, i cili u vra ditën e djeshme nga 21-vjeçari, Aldi Hoxha.

Sot Presidenti i Republikës, Ilir Meta i akordoi sot Dëshmorit të Atdheut, Saimir Hoxha (pas vdekjes) “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”, me motivacionin “Për kontributin e dhënë në shërbim të Policisë së Shtetit, si dhe në vlerësim të trimërisë së treguar gjatë kryerjes së detyrës, duke mos kursyer as jetën e tij në luftën kundër krimit të organizuar për të garantuar rendin dhe sigurinë publike”.

Saimir Hoxha vdiq në krye të detyrës, pasi u qëllua nga Aldi Rama, i fundit ky që ndërroi jetë mëngjesin e ditës së sotme në spital. Aldi u gjet i vetëplagosur ditën e djeshme, pas disa orë kërkimesh, dhe u transferua në spital, por nuk mundi t’i mbijetonte dot plagëve të marra.