Me gjithë dezinfektimin dhe larjen e duarve për një vit, kemi anashkaluar një pjesë të trupit që nuk duhet të neglizhohet: këmbët tona. Ftohja dhe thatësia brenda për shkak të nxehtësisë mund të shkaktojnë çarje dhe acarim.

“Unë përdor një hidratues të mrekullueshëm gjatë gjithë vitit dhe jam një tifoze e madhe e kremrave me përbërës natyralë si nenexhiku, gjalpi shea dhe vaji i arganit sepse ato janë jashtëzakonisht hidratuese,” thotë modelja e këmbëve, aktorja dhe autorja Cecilia Foss. “Unë gjithashtu bëj eksfolimin e këmbëve në dush disa herë në javë dhe bëj pedikyr rregullisht.”

Zëdhënësi i BabyFoot, Bryan Williams thekson rëndësinë e konsumimit të ujit dhe frutave në baza ditore. “Unë preferoj ushqimet me një sasi të madhe uji në dietën time, të tilla si tranguj, shalqi, selino dhe luleshtrydhe. Kur hani ushqime të pasura me ujë, ju hidratoni trupin tuaj dhe për këtë arsye mbani lëkurën tuaj të hidratuar dhe të lumtur”.

“Unë i dua lëngjet e ftohta, smoothie-t dhe avokadon,” thotë Foss. “Është e rëndësishme të konsumojmë yndyrna të shëndetshme dhe shumë vitamina, sepse ne jemi ajo që hamë dhe shfaqet në lëkurën tonë. Lëngu im i preferuar është një përzierje e mollës jeshile, limonit, karotës dhe xhenxhefilit.”

Ajo që bëni në këmbë gjatë pushimit është gjithashtu e rëndësishme, pasi i gjithë trupi juaj përfiton nga gjumi që shijoni gjatë natës. “Ndonjëherë fle me një maskë hidratuese të këmbëve në këmbë,” thotë Foss për rutinën e saj të natës për kujdesin e këmbëve. “Nëse nuk keni një maskë këmbësh, mund të përdorni edhe një locion hidratues para se të vishni një palë çorape të rehatshme. Do të zgjoheni me këmbët më të buta!”

Williams thotë të kujdeset për këmbët e tij gjatë natës: “Çdo natë i shtrij këmbët për t’u çlodhur pas një dite të gjatë, për të qetësuar muskujt dhe për të lehtësuar dhimbjen. Fërkoj një locion me acid laktik në këmbët e mia, pasi kjo ndihmon lëkurën e vdekur të largohet “