Sipas MeteoAlb: Bregdeti paraqitet me kthjellime por zonat e ulta dhe malore do kenë kalime vranësirash gjatë pjesës së parë të ditës. Parashikohet që pjesa e dytë e ditës por edhe orët e natës të sjellin largim të vranësirave nga vendi ynë duke bërë që kthjellimet të jenë dominuese. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes po ashtu edhe në mesditë duke u luhatur nga 15°C mëngjesi deri në 35°C mesdita. Era do fryjë mestare dhe e fortë me shpejtësi deri 45 km/h, nga drejtimi Verior- Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 4 ballë.

Kosova Kthjellime dhe vranësira kalimtare do të mbizoterojne kushtet e motit në territorin e Kosovës gjatë paradites. Por mesdita dhe pasditja do të përmirësojnë kushtet atmosferike duke bërë që vranësirat të zhvendosen drejt zonave lindore duke lënë pjesën tjetër të territorit me kthjellime.

Maqedonia e Veriut

Pjesa e parë e ditës do të paraqitet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herë pas herëshme, ku më të dukshme do jenë në zonat lindore.

Parashikohet që pjesa e dytë e ditës të largoj vranësirat duke bërë që kthjellimet të jenë dominuese.